Made in Ukraine! Революційний метод боротьби з підробками

Світовий ринок переповнений підробками. Система працює настільки злагоджено, що з цим практично неможливо боротися. Період між виходом товару на ринок і появою підробки скоротився до мінімуму: бувають випадки, коли оригінал і фальшивку починають продавати одночасно. Винахідники з України запропонували революційний метод боротьби з підробками, що базується на унікальності тріщин прозорого скла в поєднанні з технологією блокчейн.

 

АКТУАЛЬНІСТЬ І МАСШТАБИ ПРОБЛЕМИ

Постійне суперництво між оригіналом та підробкою зумовило й постійне ускладнення засобів захисту – печатки і персні, вензелі і логотипи, оригінальне пакування й нестандартна тара, тиснення, рельєфний друк, мікродрук, голограми… З розвитком технічних можливостей цивілізації зростала й складність захисту оригінальних авторських творів, але кожен етап технічного розвитку також додавав можливостей фальсифікаторам. Як мовить давня мудрість, прилив піднімає всі кораблі.

Сьогодні протистояння поміж виробниками продукту й фальсифікаторами дійшло до того, що для перевірки справжності виробу доводиться використовувати складну апаратуру та експертів. Але навіть думка найкращих фахівців завжди буде суб’єктивною і не завжди чесною.

За даними Міжнародної торгової палати, дохід від контрафактної діяльності в 2016 році становив $ 650 млрд, а це становить 5-8% обороту світової торгівлі. Часто підробки можуть загрожувати життю і здоров’ю. Йдеться насамперед про дитячі іграшки, алкоголь, медичні препарати…

Підробляють не тільки утилітарні вироби, які можна купити на ринку у виробників. Масово фальсифікують навіть археологічні знахідки, музейні експонати, реліквії та твори мистецтва. Така реальність породила значну кількість новітніх методів боротьби з підробками: голограми, QR-коди, Bar-коди, водяні знаки… Але жоден з цих методів не досконалий, бо фальсифікатори все одно можуть більш-менш вірогідно відтворити його.

Досліджуючи проблематику, винахідники з України придумали, а згодом і запатентували революційне рішення, яке дає змогу зі 100% точністю ідентифікувати, чи є товар оригінальним. Це щось на зразок відбитку пальців у людей.

«Система дворівневого захисту UATAG базується на унікальності тріщин на склі (фізичний захист) і технології блокчейн (цифровий захист). Візерунок, який утворюють тріщини на прозорому склі відіграє роль “відбитку пальця” товару», – розповідає засновник та директор проекту UATAG Тарас Родцевич.

Кожному товару надається бірка з унікальним візерунком тріщин на склі, який неможливо повторити, адже під час застигання з розплавленої маси до твердого стану в склі завжди виникають внутрішні напруги. Саме через ці невидимі напруги й утворюється під час удару унікальний візерунок тріщин. Його неможливо дублювати!

Винахід створено, щоб забезпечити та підтвердити автентичність усіх видів брендових товарів різних галузей промисловості у всьому світі включно з одягом, взуттям, аксесуарами, ювелірними виробами, іграшками, парфумами, косметикою, медикаментами, електронікою, їжею, алкоголем, картинами й творами мистецтва, агрохімією, автозапчастинами тощо. Цей спосіб захисту товарів затребуваний і серед світових виробників, які зацікавлені в боротьбі з обігом контрафакту, і серед покупців, які шукають справжні бренди. Покупцям, які свідомо купують підробки, бо хочуть мати товар відомого бренду і заощадити, UATAG не знадобиться. Це свідомий вибір кожного!

 

ЯК ПРАЦЮЄ ТЕХНОЛОГІЯ UATAG НА ПРАКТИЦІ

Принцип роботи UATAG дуже простий: ми беремо пластину прозорого скла і вдаряємо так, щоб утворилися тріщини. Після цього фотографуємо скляний візерунок, надаємо йому унікальний серійний номер і QR-код. Фото вносять до захищеної бази даних, яка працює на системі блокчейн, що підтримує чимраз більший перелік записів і також захищена від підробки та переробки.

Готовий винахід має вигляд скляного щита з тріщинами, який можна прикріпити на товар за допомогою невідривної стрічки. На ній зображено серійний номер і QR-код. Далі виробники прикріпляють захисний знак з унікальним «відбитком» тріщин на склі до упаковки кожного товару. Щоб перевірити автентичність товару, покупець сканує QR-код за допомогою камери смартфону і потрапляє на сторінку, де міститься фото цієї ж захисної бірки UATAG та інформація про виробника з посиланням на його сайт. Покупець порівнює скляний візерунок та серійний номер UATAG із зображенням, яке видає захищена база даних. Якщо вони збігаються — товар оригінальний.

 

ПРО ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ БЛОКЧЕЙН

Інтернет і технології ‒ це фундамент невпинної глобалізації світу. Блокчейн – це наступна фундаментальна технологія, що виведе цей процес на якісно новий рівень. Технологія дає змогу реалізовувати найстійкіші цифрові реєстри. Групу транзакцій записують у спеціальну структуру (так званий блок). У цих блоках інформацію можна швидко перевірити. А ще в кожному наступному зберігається інформація про попередній. До прикладу, під час операцій з унікальним серійним номером UATAG у ланцюжку блоків міститься інформація про всі внесені коли-небудь унікальні номери.

Основна перевага — непідконтрольність баз даних публічних блокчейнів жодній окремій організації чи особі. Мало того, система безкоштовна і доступна кожному, хто має доступ до інтернету. І це в той час, як корпорації та держави віддають мільярдні бюджети на забезпечення цілісності даних різного рівня. Працюючи із блокчейн, отримуємо найстійкіший цифровий реєстр, надійну синхронізацію і захист від підміни даних внаслідок атак.

 

СВІТ БЕЗ ФАЛЬСИФІКАТОРІВ

Сьогодні розроблено багато методів, що певною мірою ускладнюють продукування фальсифікату. Але жодне з запропонованих рішень не досконале, бо не забезпечує ідентифікацію автентичності товару на 100% і може буде відтворене фальсифікаторами.

Є навіть методи, якими пробують застосувати «аналогову» неповторність того чи іншого матеріалу для підтвердження автентичності товару. Найвідоміший з них – випадковий розкид повітряних бульок у пластику, який створює неповторний патерн і може бути ідентифікатором. Основна проблема такого розв’язання проблеми (і його аналогів) в тому, що неповторний патерн неможливо розрізнити неозброєним оком. Для зчитування потрібен спеціальний пристрій – рідер. Це суттєво здорожує розв’язання проблеми і звужує сферу застосування такого ідентифікатора.

Винахід українців вирішує одразу обидві проблеми: «рідером» для ідентифікатора є смартфон, який нині мають практично всі споживачів. А «верифікацію» здійснюють очі споживача. Кожен зможе перевірити товар перед купівлею у будь-якому місці, де є доступ до Інтернету. Що важливо, метод українців ще й інтуїтивно зрозумілий. Застосувавши його один раз, споживач назавжди запам’ятає принцип користування. Метод розробників UATAG буде також значно дешевшим, аніж аналоги – саме завдяки масштабам застосування та використанню такого поширеного матеріалу, як листове скло.

«Сьогодні Команда UATAG — це професіонали, на яких покладено багато функцій. Окрім мене, над розвитком проекту працюють маркетолог, два дизайнери, веб-розробник. Ми співпрацюємо з компаніями, які консультують нас щодо питань брендингу, маркетингу, виробництва та дистрибуції. Івенти, типу Brand Protection Summit, у якому ми брали участь у листопаді, розглядаємо як один з основних каналів стратегії виходу на ринок. Ми здобули дуже крутий досвід. Для себе зрозуміли, на який сегмент варто орієнтуватись, як себе правильніше позиціонувати. Маємо перші серйозні фідбеки від експертів галузі, познайомились з основними гравцями ринку, побачили їхню реакцію на наше рішення. Всі ми щиро віримо в результат, вдячні за кожну пораду і підтримку. Це зараз дуже важливо. Знаємо точно, що завдяки UATAG “чорний” ринок фальсифікату скоро зменшить свої обороти», – переконаний Тарас Родцевич.

Презентація винаходу на Brand Protection Summit

Українці ставлять перед собою амбітну мету — захистити світовий ринок від підробок. Сьогодні уже мають патент, над отриманням якого працювали близько року. Планують щонайшвидше запустити виробництво захисних бірок UATAG. Найголовніше те, що команда розробників хоче реалізувати свій проект саме в Україні, а не, до прикладу, в Китаї – попри всі переваги ринку Піднебесної і готовність тамтешніх інвесторів вкладати гроші в розробки.

Приємно уявляти світ, в якому описаний принцип ідентифікації вже діє… Світ, в якому автентичність всіх ціннісних речей можна перевірити. Світ, де поле діяльності численних аферистів та шахраїв буде максимально зменшене… Побажаємо українським винахідникам успіху, віриться, що їхня ідея таки стане революційною, таки змінить цей світ…

Мітки: , , , , ,