Як много важить слово!

Якби ти знав, як много важить слово,
Одно сердечне, теплеє слівце!
Іван Франко

Слова – основа всіх справ, бо ми не обходимось без них у будь-якій ситуації. Це дар, даний природою з усіх земних істот лише людям. Зі слів починається життєва дорога, коли батьки вперше звертаються до новонародженого, ними ж вона і закінчується, коли на половині фрази людина відходить у вічність. Вони слугують засобом передавання не лише інформації, а й переживань та емоцій, якими вона пройнята. Слова несуть у собі велику місію – вони складають мову, яка є засобом спілкування, ключем до порозуміння між усіма людьми. Дуже велике значення має виховання в собі правильного і відповідального ставлення до розмовних одиниць та вміле користування ними.

У ньому ховається величезна сила. Слово – це одна з найбільших цінностей, якими ми володіємо. Це своєрідна посудина, у якій протягом віків незмінно зберігаються мудрість та історія народу, батьківська опіка, віра в краще й інші духовні надбання людства. Дивовижно, скільки всього можуть вмістити у собі кілька літер. Ми навіть не усвідомлюємо до кінця, яка велика роль належить словам. Не можемо уявити своє життя без них.

Скільки найрізноманітніших понять здатне вмістити в собі слово! У ньому і незгасна вічна любов, і щира надія, і правда, якою б вона не була. Словом лікуємо душевні рани, плекаємо любов до рідного у молодому поколінні, відкриваємо найпотаємніші закутки душі навколишніх. Безумовно, для кожного є необхідним спілкування у соціумі. Ми можемо дарувати людям свої почуття, переживання й настрої, які наче «одягаються» в слова і, таким чином, усі розуміють, що ми маємо на увазі. Отже, мовлення є незамінною частиною контакту в певній групі осіб.

З упевненістю можемо стверджувати, що слова мають різне емоційне забарвлення: одні є «добрими» і, відповідно, виражають і передають такі ж почуття, інші – навпаки.

У народі на цю тему існує чимала кількість приказок і прислів’їв. Одне з них дуже відоме і часто використовується в усному мовленні. Напевно, кожен з нас його добре знає: «Гостре словечко коле сердечко». Як на мене, дуже влучний зворот і стосується саме «поганих», «злих» слів, які виражають відразу, ненависть, лицемірство, осуд, образу.

 

 

Зрозуміло, що носії таких емоцій залишатимуть неприємний осад у душі тих, кому вони адресовані, у багатьох випадках можуть спричинити навіть психічну травму. Тому розмовляти треба врівноважено, обдумувати кожну репліку, щоб не завдати шкоди ні собі, ні близьким. Бо слово – сильна зброя, яка вмить може давнього друга зробити найлютішим ворогом, зруйнувати стосунки, які так довго і старанно будувалися у спільній довірі та любові.

Потрібно зважувати всі «за» і «проти», перш ніж висунути комусь свої підозри чи звинувачення. Стараймося ніколи не говорити спересердя, бо в такій ситуації є ризик зопалу нагрубіянити людині, унаслідок чого вона образиться і, можливо, не матиме бажання більше з нами спілкуватися.

На жаль, сьогодні спостерігається широке використання ненормативної лексики, що має величезний вплив на засмічення мови. Думаю, ганебно вживати в розмові слова такого виду. Краще викорінювати їх з української мови, адже для нас вона повинна бути святинею. До цього ж розряду можемо віднести жаргонізми та молодіжний сленг.

Було б дуже добре, якби кожен слідкував за власною культурою мовлення, брав до уваги почуття інших людей. А ще краще було б обмежити використання слів негативного характеру, адже набагато приємніше вислуховувати щось хороше.

Щодня висловлюйте повагу і подяку батькам, кажіть коханим, як сильно їх любите, даруйте радість колегам, говоріть друзям, якою важливою є для вас їхня підтримка, – це зовсім неважко! Так ми можемо зробити близьких щасливішими. І нам самим буде від цього краще. Побачите, наскільки сильно вразить результат.

 

Піклуймося про слово, бережімо його, адже важливе місце йому належить і в житті всієї нації. Будемо цінувати мову і з повагою ставитись до неї – то й процвітатиме наша Батьківщина.
Мітки: