Електрокари. “Бути чи не бути” їм в Україні?

З 1 січня 2018 року вступає в дію постанова ВР про скасування податку та акцизу на імпортовані електромобілі. До того ж, попит на цей “товар майбутнього” невпинно збільшується не тільки закордоном, а й в Україні. Виробництво акумуляторів до електрокарів є можливістю для вітчизняного виробника заявити про себе на світовому ринку.Чи будуть українці й надалі користуватися вживаними бензиновими автівками чи йтимуть у ногу з часом, і пересядуть у сучасну та розумну машину?

 

Трішки історії

Ні для кого не таємниця, що електромобіль з’явився раніше, ніж двигун внутрішнього згорання. Як пише Вікіпедія, перший автомобіль з електродвигуном було створено ще у 1841 році. Проте людство ніколи не шукає легких шляхів.
Відродження інтересу до електрокарів відбулося у зв’язку з різким зростанням вартості пального у результаті енергетичної кризи 1973 року. Але щойно криза вщухла – інтерес знову зник.

В останні роки через коливання цін на нафту та досить серйозні проблеми з екологією електромобілі знову вступили у гру. На ринку з’являються нові пропозиції від виробників. Тому кожен має можливість знайти щось для себе.

29 листопада 2010 року переможцем конкурсу «Європейський автомобіль року» вперше в історії оголошено електромобіль Nissan Leaf.


Бізнес

США

Розширення ринку електромобілів створює здорову конкуренцію між виробниками. Швидкий темп розвитку технологій у цій сфері не пройшов даремно, адже на ринку з’явилися свої лідери.

Сьогодні безперечним лідером у цій галузі є американська компанія Tesla. Її основним видом діяльності є виробництво електромобілів та розробка технологій для збереження електроенергії. У 2007 році компанія отримала нагороду за “Найкраще екологічне починання”. Корпорація була заснована Мартіном Еберхардом та Марком Тарпеннінгом у 2003 році, і названа на честь відомого фізика Ніколи Тесли. Наразі Tesla має 5 моделей електромобілів: Tesla Roadster, Tesla Model S, Tesla Model X, Model 3, Tesla Semi. Реалізація продукції корпорації здійснюється виключно в фірмових магазинах.

Японія

Почесне місце серед електрокарів посідає Nissan Leaf. Цей електромобіль, що створили в Японії, є одним з найбільш популярних у світі. Вперше він був представлений широкому загалу на автовиставці в Токіо в 2009-му році. А у 2010-му було запущене серійне виробництво. Сьогодні електромобіль виробляють на заводах в Японії, США та Великобританії.
Також автомобіль здобув звання European Car of the Year 2011 і World Car of the Year 2011. У світі продано понад 100 000 одиниць електромобілів цієї марки.

Франція

Ще один електромобіль, що дебютував на паризькій автомобільній виставці – це автомобіль від компанії Smart з поліпшеним електроприводом. Новинка була представлена в трьох моделях: ForTwo, ForTwo Cabrio, ForFour.
Електричний купе Smart ForTwo надійшов на ринок навесні 2017 року.
Smart ForTwo Cabrio є єдиним сучасним кабріолетом на світовому ринку авто.
Головною перевагою цього маленького чуда є те, що за допомогою високоефективного вбудованого зарядного пристрою компанії вийшло скоротити час для підзарядки авто вдвічі в порівнянні з минулим поколінням. За попередніми підрахунками, новинки можна буде зарядити за 2,5 години на зарядних станціях Wallbox в США і за 3,5 години в європейських країнах.

Україна

З розвитком відповідних процесів закордоном українські ентузіасти вирішили створити перший український електромобіль. Проект «Доступний український електромобіль» народився після аналізу науково-технічного потенціалу України. Він передбачав впровадження серійного виробництва доступних електромобілів в Україні, а саме марки ЗАЗ Ланос Пікап та ЗАЗ Ланос Седан з пробігом до 250 км на одній зарядці. На жаль, ініціаторам проекту не вдалось зібрати потрібної суми для реалізації задуму, тому Україна продовжує зазнавати втрат від простою на світовій торговельній арені.

 


Попит

Світ

Де є пропозиція, там є і попит. Закордоні водії активно купують електромобілі. Адже ці авто поєднують у собі комфорт та економію, що є найбільш важливим чинником для автолюбителів.

У цьому році британська аналітична фірма JATO Dynamics провела дослідження EV-ринку і назвала десять електромобілів, які найбільше купують у світі.

На першому місці розташувалася компактна модель BAIC EC180 з КНР, при цьому в рейтинг потрапили ще чотири китайських електромобілі. І це зовсім не дивно, бо ж Піднебесна є лідером електромобілізації, плюс там охоче купують продукцію місцевого виробництва, оскільки імпортні авто обкладені великим акцизом і податком.

Другу позицію посів світовий бестселер хетчбек Nissan Leaf, а третю – ліфтбек Tesla Model S. Повний список моделей викладено нижче.

Список моделей

Україна

Електромобілі в Україні останнім часом набули неабиякої популярності. Особливо модними електромобілі стали в 2017 році. Причому наші співвітчизники купують в основному електромобілі в Україні вживані, і набагато рідше – нові.
Найбільш популярний електромобіль в нашій країні – вживаний Nissan Leaf. Тому сьогодні купити Nissan Leaf можна в будь-якому місті України, де є мережа електрозаправок. Зарядки для автомобіля зараз – не рідкість. Особливо їх багато в Києві, Дніпрі, Одесі, Харкові. Всі вони є на нашій карті електрозаправок України.
Вживаний Ніссан Ліф часто можна придбати в кредит.
А найбільш популярний новий електромобіль в Україні – Tesla (Тесла).

Електрозаправки в Україні

 


Державна політика

Світ

Влада більшості розвинених країн виділяє покупцям електромобілів багатотисячні гранти, надають податкові кредити та пільги. Ці заходи в перспективі двох-трьох років значно стимулюють попит на електрокари. У Франції, Німеччині, Норвегії щорічні продажі обчислюються десятками тисяч.

Уряд Ірландії планує до 2020 року 10 % транспорту перевести на електроенергію.

Уряд Німеччини планує до 2020 року вивести на дороги країни 1 млн електромобілів, гібридних автомобілів і повних гібридів (PHEV).

Уряд Китаю планує почати випробування до 2012 року в 11 містах країни 60 тисяч автомобілів, включаючи електромобілі, гібриди й автомобілі на водневих паливних елементах.

У Південної Кореї за сприяння уряду автобудівельні компанії почали масове виробництво електромобілів з другої половини 2011 року.

Франція і Велика Британія прийняли закон, який забороняє продаж бензинових і дизельних автомобілів після 2040 року. Китайський уряд прийняв закон, що зобов’язує автовиробників із 2019 10% автомобілів випускати з електричними двигунами.

Найбільший відсоток електромобілів серед загальної кількості нових придбаних авто (20%) — в Норвегії. Це досягнуто завдяки компенсаціям на придбання електроавтомобілів від уряду Норвегії. В середньому у світі електромобілі займають близько 2% від загальної кількості нових авто.

Україна

Завдяки клопотанню ентузіастів, українські споживачі скоро матимуть можливість за доступнішою ціною придбати новенький електрокар. Законопроект був розроблений народним депутатом Володимиром Омеляном. А ввечері 7 грудня Верховна Рада прийняла поправки до Податкового кодексу щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2018 році. За відповідний законопроект №6776-д проголосували 252 народних депутатів.
Зокрема, Верховна Рада на п’ятирічний термін дозволила ввезення без сплати податку на додану вартість і акцизів електромобілів.

 


Висновки

Отож, скоро закон вступить в дію. Українські автолюбителі отримають можливість за помірними цінами купити електромобіль. Проте чи скористаємось ми цією можливістю? Чи посунемо Кубу і станемо першими в світі за кількістю вживаних машин на території країни?

– Ви чули, що за десять років в деяких європейських країнах планують очистити ринок від машин на двигунах внутрішнього згорання?
– О! то в нас же буде можливість їздити на нормальних машинах!…

 

 

Мітки: ,