Жити Жирно! Про зарплати українських чиновників

За даними ООН, понад 60 % наших співгромадян живе за межею бідності, в усіх рейтингах Україна перебуває поміж найзлиденніших держав планети. Прості українці не можуть оплатити комуналку,  а інколи не вистачає навіть на їжу та одяг. Натомість офіційні зарплати вітчизняних чиновників вимірюються сотнями тисяч і мільйонами гривень у місяць. Влада аргументує таку щедрість необхідністю боротьби з корупцією (задобрення потенційних хабарників), але водночас, за даними міжнародних організацій, корупція досі залишається ключовою проблемою України й унеможливлює подальше проведення будь-яких реформ. У відповідь на це, влада планує й обіцяє далі, ще більше й більшій кількості топ-чиновників видавати захмарні зарплати та премії…

 

ВИНАГОРОДА У МАЙЖЕ 9 МІЛЬЙОНІВ

Почнімо із найгучнішого торішнього скандалу, коли з’ясувалось, що лише за 2 місяці вісім працівників Міністерства юстиції отримали винагородами понад 23 мільйони гривень. Найбільший куш зірвав головний держвиконавець відділу примусового виконання рішень департаменту держвиконавчої служби Мін’юсту Іван Нещадим – 8 млн 862 тис. 19 грн (приблизно 340 тис. доларів).

Більшість експертів зійшлося на думці, що такі величезні виплати чиновникам зробили не просто так. З подарунком у кілька мільйонів довелося ділитися з вищим начальством. Попри шалений резонанс та обурення в суспільстві, жодне із антикорупційних відомств за розслідування цієї справи не взялося. Мовляв, все офіційно, все задокументовано.

У вересні журналісти програми «Наші гроші з Денисом Бігусом» з’ясували, що перед тим, як отримати багатомільйонні премії, співробітники виконавчої служби синхронно писали довіреність на доступ до їхнього зарплатного рахунку на ім’я маловідомої їм особи. Підписавши таку довіреність, держвиконавці отримували свої премії. За спробу уникнути поділу грошей, позбавляли роботи.

Лише після розслідування журналістів, НАБУ заявило, що взялося перевіряти обставини отримання великих винагород 8 державними виконавцями Мінюсту. У листопаді стало відомо, що спеціалізована антикорупційна прокуратура зареєструвала кримінальне провадження в цій справі. Досудове розслідування доручили Національному антикорупційному бюро.

 

ІНОЗЕМЦІ НА ЗАРОБІТКАХ В УКРАЇНІ

Певно українці ще добре пам’ятають скандального екс-главу «Укрзалізниці», колишнього рок-музиканта поляка Войцеха Балчуна. За 1,5 роки заробітчанства в Україні він отримав майже 10 мільйонів гривень. У підсумку роботу Балчуна визнали незадовільною і він позбувся своєї посади, десятки високопосадовців «Укрзалізниці» звинуватили в корупції й відкрили проти них справи. 10 мільйонів платників податків – на вітер, себто на зарплату для іноземця.

Ну… Ну дуже вже добре платять полякам в Україні!

Але влада не робить висновків, а прогресує у своєму дивацтві. Замість Балчуна виконуючим обов’язків голови правління «Укрзалізниці» призначають такого собі Євгена Кравцова, який отримуватиме ще більше. Йдеться про зарплату в розмірі 500 тисяч гривень та щомісячну винагороду – 714,6 тисячі гривень, що разом складе понад 1 мільйон 200 тисяч гривень на місяць.

Можна навести ще приклади, коли очільники держпідприємств отримують космічні зарплати і премії. Як от голова «Укрпошти» Ігор Смілянський, який за цей рік заробив майже 4 мільйони гривень, чи очільник «Укравтодору» у країні з найгіршими дорогами в Європі (нашій країні) Славомир Новак, що отримав отримав премію у безпрецедентному розмірі – 900% від заробітної плати. Міністр інфраструктури Володимир Омелян не придумав іншого пояснення такій великій премії, окрім старого-завченого аргументу про «необхідність запобігти корупції».

 

«ЗОЛОТІ» НАШІ МІНІСТРИ

Добре заробляють і у Кабміні. Пригадуєте Міністра соціальної політики Андрія Реву? Це той, котрий цинічно публічно заявив, що українці витрачають на їжу 50% від доходів не через те, що ціни високі, а через те, що багато їдять.

Аж стільки українці їдять!

Так от, заробітна плата «міністра-дієтолога» за минулий рік склала 711 тис. 289,43 грн, з них премія – 87 тис. 911 грн.

Заробітна плата міністра освіти і науки Лілії Гриневич лише за грудень склала 76 600 гривень. Її заступники отримали від 32 300 до 44 100 гривень, державний секретар міністерства – 94 500 гривень. Заробітна плата міністра фінансів Олександра Данилюка за грудень становила 70,9 тис. грн, його заступників – від 74,6 тис. до 165 тис. грн, державного секретаря міністерства – 89,8 тис. грн.

Заробітна плата міністра культури Євгена Нищука за грудень становила 116,2 тис. гривень, його заступників – від 56,9 тис. до 133,7 тис. гривень, державного секретаря Міністерства – 112 тис. гривень. Зарплати інших міністрів і їхніх заступників приблизно на тому ж рівні…

Члени правління Національного банку вирішили не відставити від колег по владі і також підвищили собі зарплати. Та ще й як підвищили! Зокрема, виконувач обов’язків глави правління НБУ Яків Смолій тепер отримує рівно вдвічі більше, ніж раніше – 241 тисячу гривень. Дмитрові Сологубу збільшили зарплату на 107 тисяч гривень. Роман Борисенко та Катерина Рожкова заробляють тепер по 230 тисяч гривень на місяць. Голові правління НБУ передбачається зарплата на рівні 300 тисяч гривень.

Генпрокурор також себе не обділив державними грошима. До прикладу, лише за останній місяць минулого року Юрій Луценко отримав зарплату в розмірі 218,5 тисяч гривень.

Не можна не згадати і про найбільш корумпованих осіб згідно зі всіма опитуваннями експертів та простих громадян, про головних стовпів злочинної системи, які вбивають всяку віру у верховенство закону і будь-яку справедливість. Звичайно, що йдеться про суддів. Як повідомляє журналіст Сергій Ніконов, суддя Верховного суду Володимир Кравчук в грудні минулого року подав два повідомлення про дохід у вигляді зарплати за основним місцем роботи: 15 грудня – про отримання 88 636 грн (треба розуміти – аванс), 29 грудня – про отримання ще 202 500 грн (всього за грудень 291 136 грн).

Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду України Михайло Смокович також подав два повідомлення про свою зарплату у грудні 2017 року. Згідно з першим повідомленням (12 грудня) він отримав за основним місцем роботи зарплату в сумі 81 818 грн. А згідно з другим повідомленням (від 29 грудня) – 217 500 грн. Таким чином, сукупно його зарплата в грудні минулого року трохи не дотягла до 300 000 грн – вона становила 299 318 грн.

Якщо говорити про суддів загалом, то вже торік середня суддівська винагорода була на рівні 32 603 гривень, що порівняно з 2016 роком більше на 10 269 гривень або на 46%. Для суддів місцевого та апеляційного судів це був лише перший етап підвищення зарплати. Оклад підвищуватимуть ще тричі, і 2020 року судді місцевого суду матимуть 30 прожиткових мінімумів, апеляційного та вищих спеціалізованих судів – 50. Розміри суддівської винагороди будуть автоматично осучаснювати щороку 1 січня разом з індексацією прожиткового мінімуму. У результаті за три роки судді місцевих судів зароблятимуть 62-171 тис. гривень, судді апеляційних судів – 104-285 тис. гривень, судді Верховного Суду – 155-428 тис. гривень. Коментарі зайві…

 

ПОСТМАЙДАННІ ДЕПУТАТИ – НАЙЗАЖЕРЛИВІШІ

Збільшили собі зарплати й народні депутати. Ті самі, що масово прогулюють сесії, кнопкодавлять, не працюють в комітетах та округах, відмовляються позбавляти себе недоторканності. Ще не так давно, у 2014-му, після Революції Гідності й у розпал війни з Росією, під тиском громадськості зарплати народним обранцям знизили з 14,5-17 тисяч (стільки платили депутатам з 2005 року) до 6 500. Ще й відмінили матеріальні допомоги й різноманітні пільги.

Нинішнє скликання парламенту вже в 2015 році підняло собі зарплати до рівня 2013 року, а з квітня 2015 нардепи отримували 17 500 гривень. Але і цього їм було замало. Парламент спробував збільшити зарплати аж до 40 тис. гривень. Восени 2016-го навіть проголосували за відповідну постанову. Але після хвилі народного обурення довелося все відмінити. Натомість спроба-2017 стала вдалою.

7 грудня, народні депутати проголосували за постанову, відповідно до якої самі собі заднім числом, від 1 жовтня, підвищили посадові оклади. За відповідне рішення проголосували 235 народних депутатів. У постанові йдеться, що розмір посадових окладів нардепів становить на рівні посадових окладів членів Кабміну, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (нині – 1600 грн).

Найпалкіший борець за високу зарплату депутатів!

Нові розміри посадових окладів народних депутатів України: Голова Верховної Ради України – 12,0 п.м. – 19200 грн. Перший заступник голови ВР – 11,5 п.м. – 18400 грн. Заступник голови ВР – 11,0 п.м. – 17600 грн. Член комітету Верховної Ради України – 10,0 п.м. – 16000 грн. Але вся фішка в тому, що парламентарям також передбачені різні надбавки до окладу, як і членам уряду. Відповідно на місяць нардеп отримуватиме до 30-40 тис. грн.

Відбувся сумний прецедент – одна каденція депутатів тричі підвищувала собі зарплати та ще у стільки разів. І це в період війни, небаченої економічної кризи й шаленого зростання бідності в країні.

 

ТИСЯЧА РЕФОРМАТОРІВ, БАГАТОТИСЯЧНІ ЗАРПЛАТИ

Але далі буде ще цікавіше. Після того, як практика влади наймати на роботу одного «професіонала» (бажано іноземця) з гігантською зарплатою зазнала цілковитого краху, можновладці вирішують найняти тисячі так званих фахівців із багатотисячною платнею. Уже відбулися перші конкурси на нові високооплачувані посади в міністерствах. Уряд планує взяти на роботу «тисячу реформаторів» буцімто заради реформи державної служби.

Очікують, що відібрані після конкурсу фахівці, керівники груп і директоратів матимуть зарплати щонайменше 50-60 тис. грн. Якою буде максимальна зарплата новообраних працівників і скільки премій їм видаватимуть і подумати боязко. Вимоги до кандидатів доволі скромні і дуже загальні: щоб взяти участь у конкурсі, достатньо мати вищу освіту, 2 роки стажу і вільно володіти українською мовою. Очевидно, що це відкриває можливості укомплектувати вакансії приближеними до влади людьми, а також тими, хто не поскупився на «відкат». Про те, наскільки непрофесійно й упереджено працюють в Україні конкурсні комісії вже десятки разів писали ЗМІ. Найімовірніше скоро отримаємо кількатисячну армію чиновників, що формуватиметься з кумів, друзів, сватів і любих друзів.

Нинішній режим діє куди хитріше, аніж влада Януковича. Якщо тоді велася лише чорна бухгалтерія і потрібні люди отримували надприбутки з «неофіційного» бюджету, то нині наближені до влади особи отримують сотні тисяч і мільйони гривень абсолютно законно, згідно з документами. Чому б і ні, тепер куди легше буде пояснити зазначені у декларації мільйони готівкою, розкішні особняки, яхти та автівки. Хоч хтось в цій країні зажив по-новому…

Мітки: , ,