Гіркий присмак цукру

Зараз я вже нікого не здивую і не відкрию таємницю, якщо напишу, що у надлишку цукор шкідливий для нашого організму. Це науково доведений факт. Але чому? Страви і напої з ним набагато смачніші! Якщо не заглиблюватись в суть питання, як я робила раніше, наприклад, фразу “цукор — це біла смерть” зустрічала усмішкою, то ніби нічого страшного в тому цукрі і нема. Як не прикро, живемо ми тільки раз і своє здоров’я потрібно берегти. Тому сьогодні з’ясуємо, чому слід пускати цього солодкого гостя в свій дім якомога рідше і як це зробити.

Почнемо з хорошого. Цукор корисний і потрібний для нашого організму продукт. Він забезпечує нас енергією, яка необхідна як для фізичної, так і для розумової діяльності. Але не поспішайте радіти, адже мова йде про природній цукор, який міститься в рослинних продуктах і легко засвоюється, а не рафінований (білий цукор), що практично позбавлений корисних речовин.

 

ЯКА ДОБОВА НОРМА ЦУКРУ?

Згідно з рекомендаціями  Всесвітньої організації охорони здоров’я, добова норма цукру для організму людини не повинна перевищувати 30-50 грам. Це приблизно 6-9 чайних ложок.  Йдеться не тільки про цукровий пісок, який ми кладемо до чаю чи кави, а й той цукор, що вже міститься в готових продуктах (солодкі напої, тістечка, десерти, фрукти тощо).

Згідно з статистикою, середньостатистичний українець з’їдає близько 50 кг цукру в рік, а це 136 г. на добу, що втричі більше норми. Наприклад, випивши маленьку (0,33 мл) пляшку “Кока-коли” чи “Пепсі”, де міститься 35 г цукру, ми вже спожили його добову норму. Трішки печальний факт, правда?

 

ПРО ШКІДЛИВІСТЬ РАФІНОВАНОГО ЦУКРУ

Отже, що ж робить надлишок цукру з нашим організмом. Порушує роботу імунної системи. Після переїдання тістечками і цукерками Ви не просто ризикуєте набрати зайву вагу, а й знижуєте імунітет майже в 20 (!) разів. В такому стані людина може перебувати 8-10 годин та стати легкою здобиччю для різних інфекційних хвороб.

Спричиняє різкі перепади глюкози в крові. Як тільки в кров надходить глюкоза, організм подає сигнали в підшлункову залозу і починає вироблятися інсулін. Він зв’язується з рецепторами на поверхні клітин, що дозволяє останнім поглинати глюкозу. Як тільки інсулін провів свою роботу, рівень цукру в крові знову різко падає. Такі стрибки рівня глюкози в крові негативно впливають не тільки на наш настрій, а й на працездатність.

Спричинює збільшення маси тіла та ожиріння. Надлишок глюкози з крові відкладається в печінці у вигляді глікогену. Але коли запаси глікогену в печінці стають «зайвими», надлишок цукру в крові включається в інші біохімічні процеси й перетворюється в жир, який відкладається на наших органах. Це відбувається дуже швидко, особливо якщо вживати великі порції висококалорійних солодощів.

Викликає залежність. Цукор сприяє виділенню великої кількості «гормонів щастя» – допаміну і серотоніну. Поступово формується своєрідна залежність, адже кожна нова порція солодощів викликає тимчасове полегшення. Проте через деякий час знову виникає потреба в цукрі. Це призводить до частих змін настрою, постійного відчуття втоми та регулярного головного болю.

Викликає підвищення апетиту. Оскільки цукор викликає різкі перепади рівня глюкози в крові, нейрони в мозку, що відповідають за контроль над почуттям голоду, перестають нормально працювати. Тому більшість людей, що перекушують солодкими пончиками або шоколадкою, через короткий проміжок часу знову захочуть їсти.

Підвищує ризик захворювання на цукровий діабет. Збільшення маси тіла, внаслідок переїдання солодким, призводить до інсулінової резистентності: інсуліну може бути достатньо, але він не зв’язується з рецепторами клітин. Таким чином, цукор не поглинається організмом і його концентрація в крові збільшується. Так розвивається цукровий діабет другого типу.

Збільшує ризик серцево-судинних захворювань. Цукор негативно впливає на роботу серцевого м’яза, адже серцю набагато складніше перекачувати кров насичену цукром. Крім того, навантаження впливає на судини і нервові клітини.

Негативно впливає на стан шкіри і колір обличчя. Цукор погіршує якість колагену і збільшує кількість вільних радикалів, чим прискорює процеси старіння.

Вимиває кальцій з організму. У процесі засвоєння цукру залучений кальцій, тому в любителів солодкого він просто вимивається з кісток, а це загрожує остеопорозом. Також у ласунів рідко бувають здорові зуби.

Викликає дефіцит вітамінів. Під час засвоєння білого цукру, організм використовує вітаміни групи В з внутрішніх органів і систем, що призводить до їх дефіциту. У людей, що вживають багато солодкого і у яких одноманітний і не насичений вітамінами раціон, можуть розвинутися різні захворювання. Думаю, нам варто задуматися, скільки і як часто вживаємо білий цукор.

 

ПРО ПРИХОВАНИЙ ЦУКОР

Прихований цукор: що це таке, де він міститься і як його уникнути? Слід зазначити, що у наш час вберегтися від надмірного споживання цукру не так вже й просто. Виробники додають цукор практично в усі готові продукти й навіть у ті, що зовсім не є солодкими. Дієтологи називають це “прихованим цукром”. Він міститься у всіх консервованих і молочних продуктах, соусах, заморожених напівфабрикатах. Наприклад, в консервованій банці з квасолею міститься 30 г. цукру, а в столовій ложці кетчупу — 4 г.

В ресторанах та кафе, щоб покращити смакові якості страви, цукор часто додають навіть у супи і салати. Уникати прихованого цукру важко, але цілком реально. Слід уважно читати етикетки на продуктах, частіше готувати вдома, відмовитись від солодких напоїв і менше використовувати консервованої продукції. Для прикладу, консервовані квасолю і зелений горох можна легко замінити свіжими.

Так, цукор повсюди. Але давайте задумаємось, що для нас важливіше — власне здоров’я чи швидкоплинне і досить сумнівне щастя від кількох шоколадних мафінів з невідомим складом, придбаних у магазині за рогом?

Мітки: