Харчова цінність рослиних олій

Ще два десятиліття тому більшість з нас використовували лише 2-3 види олій. Звичайно, найдоступнішою і відповідно, найбільш вживаною була соняшникова олія. Проте зараз часи змінилися і нам стали доступні різні види рослинних олій. Також почалась масова популяризація здорового способу життя, на тлі якої люди стали відповідальніше ставитись до свого денного раціону.

Мабуть, найкорисніше в рослинній олії – ненасичені жирні кислоти. Вони регулюють обмінні процеси в організмі та перешкоджають відкладенню на стінках судин атеросклерозних бляшок. Ці кислоти незамінні, отримати ми їх можемо лише через їжу і основним джерелом є саме рослинні олії.

Але, якщо постійно вживали лише якийсь один вид олії (наприклад, соняшникову чи кукурудзяну, багатих кислотою омега-6) та ігнорувати інші (льняну, рапсову, олію волоського горіха, де багато кислот омега-3), можна спричинити певні проблеми зі здоров’ям. Відповідно, медики рекомендують збагачувати свій раціон одночасно кількома видами олій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гіркий присмак цукру

Усі рослинні олії поділяються на два види — нерафіновані (натуральні) та рафіновані (дезодоровані). Останні в процесі очищення звільняються не тільки від усіх домішок, але й від більшості корисних речовин. Тому найкориснішою олією, що містить максимум біологічно активних речовин, слід вважати ту, яка отримана методом холодного пресування. Виробники вказують це на етикетках. Також досить поширеним є т.з. альтернативний спосіб отримання олії — екстрагування, при якому використовують органічні розчинники. Така олія проходить не один ступінь очищення і в процесі втрачає велику кількість цінних речовин.

Отже, робимо висновок, що користь олії залежить не тільки від початкової сировини, а й від способу її отримання. Кожна олія має свій унікальний склад і по-своєму корисна. Говорити, що якась одна краща за всі інші — абсолютно недоречно.

Вирішила коротенько описати основні корисні властивості найпоширеніших та найдоступніших олій. А ви вже самостійно вирішите, яким з них надати перевагу.

Соняшникова олія – джерело поліненасичених жирних кислот омега-6, які беруть участь у синтезі гормонів та підтримують імунітет. А ще вона містить жиророзчинні вітаміни А, Е та Р. Соняшникова олія дуже “боїться” світла і високих температур.

Оливкова олія має високий вміст олеїнової кислоти (омега-9) і дуже добре впливає на травну систему. Рекомендується її вживати хворим на діабет, ожиріння та серцево-судинні захворювання. Слід зазначити, що колір оливкової олії різниться залежно від стиглості плодів, з яких її вичавили. Смакові властивості цієї олії швидко погіршуються, найкращою для вживання вважається та, що виготовлена в поточному році.

Кукурудзяна олія містить багато вітаміну Е та лінолеву кислоту. Корисна для зниження рівня цукру в крові, виводить з організму токсини. У продаж вона надходить тільки у рафінованому вигляді. У ній небагато вітамінів, має нейтральний смак – ідеальна якість для приготування кондитерських виробів та майонезу.

Лляну олію отримують з насіння льону холодним пресуванням. Вважається однією з найкорисніших і найцінніших. У ній найбільший вміст Омега-3 кислот з усіх олій, і навіть більше ніж у риб’ячому жирі. Але лляна олія має здатність швидко псуватися, гіркне та не переносить теплової обробки. ЇЇ варто зберігати лише в холодильнику в пляшечці з темного скла.

Гарбузова олія має зеленувато-бурий відтінок і цілком приємний смак. Виробляється методом холодного пресування з насіння гарбуза. Містить вітаміни А, Е, F, Р, РР, групу В; 53 мікроелементи – серед них залізо, мідь, магній, цинк, селен; фосфоліпіди. Завдяки високому вмісту вітаміну А — покращує зір. Дуже корисна для травного тракту, сприяє виведенню з організму шлаків та паразитів. Знижує рівень холестерину у крові, очищає судини серця та мозку від атеросклеротичних бляшок. Проте вживати її слід помірковано, адже вона володіє ще й проносними властивостями.

Рапсова олія виготовляється з насіння ріпаку. В їжу вживається лише рафінована рапсова олія. Має, у порівнянні з іншими оліями, збалансований вміст поліненасичених жирних кислот (Омега-6/Омега-3) і низький вміст насичених. Вона довго не гіркне і зберігає прозорість.

Олія грецького горіха містить у собі багато вітамінів, мікроелементів, фолієву кислоту, антиоксиданти та на 77% складається з незамінних поліненасичених жирних кислот (Омега-6 і Омега-3). Корисна для профілактики серцево-судинних захворювань, зниження рівня холестерину та підвищує опірність радіаційному випромінюванню. На відміну від сирих грецьких горіхів, олія майже не має протипоказань.

Соєва олія виготовляється при пресуванні насіння сої. Оскільки свіжа соєва олія швидко псується через дуже велику кількість Омега-3, в їжу вживають лише рафіновану олію. Вона має гарний бурштиновий колір та довго зберігає корисні властивості. Цінним компонентом соєвої олії є лецитин. Багата на вітамін Е та солі кальцію, натрію, магнію, калію, фосфору. Соєва олія майже повністю засвоюється організмом, підвищує імунітет і дуже корисна для роботи нервової системи.

Гірчична олія виготовляється з насіння олійних сортів гірчиці. Має антисептичні та бактерицидні властивості, недарма лікарі називають її “природним антибіотиком”. Олія містить вітаміни E, A, D, B3, B6, B4, K, P; поліненасичені жирні кислоти (вітамін F), фітостероли, хлорофіл, фітонциди, глікозиди та ін. Ще одна важлива якість гірчичної олії — стимулює процес травлення та жовчовиділення.

Арахісова олія має хороші смакові характеристики. За харчовою цінністю арахісова олія може конкурувати з м’ясом, сиром та яйцями. Багата вітамінами В1, В2, РР, В9, А, Д, Е, а також містить залізо, кобальт, цинк, калій, кальцій, магній, йод та фосфор. Олія корисна для зниження рівня холестерину в крові, позитивно впливає на нервову і травну системи та має здатність пригнічувати апетит.

Зберігати будь-яку олію слід у скляній тарі темного кольору, адже світло руйнує вітамін Е. Комфортна температура для зберігання рослинних жирів — +5-20°С, тому влітку олії краще зберігати в холодильнику. Оптимальна доза олії для однієї людини на добу — 20 г (велика столова ложка). Більше вживати не рекомендується, оскільки рослинні олії володіють жовчогінним ефектом.

Це далеко не весь список, корисних за своїми властивостями, рослинних олій. Існує ще багато інших, кожна з яких по-своєму унікальна. Коли маєте бажання, будь-яку з них можна знайти і спробувати, збагативши свій щоденний раціон новими корисними складовими.

Мітки: