Л.О.В.Ц.І. знахабнілих циганів у Львові

Цьогоріч, 23 січня,  Роксолана Лісовська заснувала групу активних дій Л.О.В.Ц.І. Назва розшифровується так: Львівська Організована Виховна Цивільна Ініціатива.

Як зазначає  Роксолана, група створена для набору команди добровольців, що  патрулюватимуть вулиці Львова та активно протидіятимуть циганам, що псують життя львів’янам та гостям міста крадіжками, агресивними діями та неадекватною поведінкою.

5 лютого, ввечері, цигани загнали двох дівчат-активісток в кафе «Пінгвін». Цигани погрожували їм ножем… Казали передати, що хочуть побачити «ну ту длінную», себто Роксолану. Дівчата дуже сильно налякані… Тому я вирішила висвітлити цю проблему й особисто поспілкуватися з ініціаторкою створення групи. Група Л.О.В.Ц.І. у Facebook налічує 1200 людей. Самих активістів, які виходять на патруль, є понад 20 (з них – 3 дівчини). Після вечірнього інциденту кількість охочих допомогти зросла.

 

– Роксолано, як зародилася ідея створити таку групу?

– Якщо гортати постійно Facebook, то в наших львівських групах часто можна побачити дописи про те, що «цигани вкрали гаманець/телефон…». А влітку я була свідком того, як цигани хотіли пограбувати групу туристів-поляків, ми з чоловіком їх відігнали. Тоді я тільки задумалася, що варто було б організувати якусь протидію їхній незаконній діяльності.

Засновник ініціативи Л.О.В.Ц.І.В. – Роксолана Лісовська

Також натрапила на коментар однієї дівчини… Вона якось завадила циганці пограбувати одну пару і  та циганка пізніше до неї підійшла й пригрозила, що поріже дівчині лице лезом, бо та заважає їй «працювати». Саме цей коментар найбільше підштовхнув мене до створення такої групи, бо нахабність циган перейшла вже всі межі. Вони дуже агресивні, а тому оця безкарність може призвести до чогось гіршого, ніж просто пограбування.

– Чому саме ТИ?

– Не всі стають президентами, матерями Терезами… У кожного свій шлях. Я не могла в такій ситуації залишатися байдужою. Маю зробити, маю довести це до кінця. Якщо подумаю, що через деякий час моя донька підросте і буде ходити в місті, де повно циган… Вони ж розмножуються як таргани! Одна циганка народжує  5 і більше дітей. Вона навчить красти цих 5, вони навчать своїх нащадків. І вийти з хати буде страшно. І вони, можливо, не будуть обмежуватися одними крадіжками, а можуть і квартири грабувати, вбивати… Просто як уявлю, що моя донька буде жити в такому жахливому місті… Реально стає страшно. Я занадто сильно люблю Львів, аби дозволити цим злодіям його зіпсувати!

Я не ставлюся погано до циганів! Я ж росла на «Індії» (так називають в народі район вул. Топольної у м. Львові- авт.), я їх весь час бачу, маю в своєму оточенні ромів і вони нормальні люди, живуть так само як всі! Окрім кольору шкіри, вони не відрізняються від нас. А оті приїжджі цигани в центрі міста –  зовсім інші люди…

Приїхали вони із самого Закарпаття. Якась частина винаймає квартири на околицях Львова, інші ввечері сідають в електричку і їдуть за місто, інша частина ночує в таборах. Вони ходять групками з 3-8 осіб, найбільша їхня група налічувала 18 осіб. «Ходять»  здебільшого центральною частиною міста: Оперний, готель “Львів”, Магнус, зупинка біля Forum, площа Ринок і всі прилеглі вулиці,  де є скупчення людей.

– Ти  колись ставала жертвою циганських пограбувань?

В дорослому віці ні. Єдиний такий інцидент трапився ще в дитинстві, коли циганка завела мене в безлюдне місце і зняла золоті сережки.

– Як реагують на ЛОВЦІв роми? Вони просто тікають, коли бачать ваші камери?

– Спочатку вони висловлювали незадоволення і втікали, але  й був один неприємний випадок з нашим хлопцем-активістом. Він нічого не знімав, просто йшов за групою циган, яка звернула з площі Ринок, і стежив за їхніми діями. Вони його підстерегли в цьому провулку й почали нападати: били руками і ногами. Жінка-циганка вдарила його в пах, а чоловік-циган хотів бризнути у нього з газового балончика, але не влучив. Тому, будь ласка, будьте уважні, бо вони озброєні балончиками та ножами! Їх було 8 осіб.

 

– Які виникали проблеми за час функціонування вашої групи?

– Були зауваження до нашої сторінки Л.О.В.Ц.І. , нібито там є заклики до насилля в коментарях. Коаліція ромських неурядових організацій України 27 січня звернулася з відкритим листом до правоохоронців, органів державної влади та місцевого самоврядування, в якому закликали запобігти насильству, забезпечити дотримання прав людини і не допустити етнічної дискримінації. І насправді всі дописи потрібно фільтрувати, бо наші дії можуть потрапити під статтю про «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії».

– Ти хочеш сказати, що на тебе написали заяву правозахисники ромів?

– Так, вони написали заяву не поспілкувавшись зі мною, не знаючи, як ми плануємо працювати. Вони просто побачили нашу групу в інтернеті й всяке собі понавидумували. Особливо це було помітно по коментарях, які вони залишали… Писали, що ми «неонацисти».

– Чи звертались ви до представників правоохоронних органів чи влади щодо цієї проблематики?

– Ми спілкуємося з представниками з поліції, вони дають поради щодо того, як маємо поводитися в тих чи інших ситуаціях, що нам можна робити, що не можна, аби ми не порушували ні права людини, ні прав нацменшин. Також до нас долучилася група «Авто Євро Сила», яка намагається порушувати цю проблему в міськраді Львова.

– Як реагує поліція на це скупчення циганів у центрі міста, як вони ставляться до ваших дій? Чи казали припинити таку вашу діяльність?

– Ні, такого нам ніхто не казав жодного разу. Коли ми, затримавши циган під час пограбування, запитуємо у поліції про те, що маємо робити далі, нам відповідають приблизно так: «у нас поки немає  повноважень, щоб їх саджати, бо у циганів постійна пісенька про те, що не мають документів, не знають мови… Ми їх потримаємо трохи і відпускаємо. Щоб їх надовше посадити чи виселити, у нас немає повноважень. Ми нічого поки не можемо змінити…». Деякі поліцейські так і говорили, що окрім сили, ніякі засоби не будуть дієвими, бо циганів «хтось захищає».

У нашому законодавстві  величезні прогалини… Цю ситуацію цигани використовують на свою користь. Хтось їх вчить як поводитись, щоб не нести жодної відповідальності: зловлять-відпустять, зловлять-відпустять, і так по колу. Наша поліція може і рада нам допомогти, але закон не на їхньому боці.

– А хто цей «хтось» не сказали?

– Ні, не казали… Але цигани справді безстрашні й це не просто так! Цієї зими циганів аномально багато. Представник поліції казала, що на зиму їх завжди меншає, але не цього року… Вони явно не бояться нічого, відчувають безкарність та захист.

– Яка мета ваших патрулювань?

– Наше завдання – не дозволити їм спокійно «працювати». Вони звикли, що їм ніхто не заважає, покарати їх не можуть, хтось десь налякає і все. А тут з’явилися люди, які ходять за ними, знімають фото і відео, ловлять їх на гарячому. Тепер вони почали нас впізнавати! І тільки бачать, що ми вийшли на патруль, – тікають.

Буває, ми ловимо їх на гарячому, але вони не встигають нічого вкрасти, а, наприклад, лише відкрити чийсь портфель чи сумку.  Тоді  починаю проводити профілактичну роботу на високих тонах.

– Коли отак  «бесідуєш» з ними, як реагують люди довкола?

– Буває по-різному. Дехто вже чув про групу, підходив і знімав відео, дехто просто стояв і слухав, що це за галас. Але чим більша кількість людей знає про цю групу циган в центрі міста, тим краще.

– Ти мама, ти дружина… Тобі не страшно патрулювати?

– Страшно. Але ми ділимося завжди так, щоб дівчата патрулювали з 2-3 хлопцями. Чоловік мене підтримує в таких активних діях. Звісно, що переживає, але ми стараємося бути обережні.

– Скільки разів уже давала інтерв’ю журналістам щодо вашої ініціативи?

– Телеканалам і газетам – близько 8 інтерв’ю, навіть всеукраїнському телеканалу ICTV  – програмі «Факти тижня».

– Ти писала в групі, що багато журналістів, які брали в тебе інтерв’ю, викривляють інформацію, намагаються «підловити»  провокативними та незрозумілими запитаннями. Що ти мала на увазі?

– Журналісти чомусь одразу мене сприймають як якогось «куклукскланівця», мовляв я не люблю всіх ромів і ставлюся до них упереджено, ніби ми будемо ловити ромів і нам все одно – винні вони чи ні. Одразу на місці «казніть»! Сприймають нашу діяльність не як висвітлення злочинів, а як зацикленість на ромах.

Вони не задумуються про те, чому саме оті цигани в центрі є найактивнішими і найагресивнішими. Журналісти сприймають нашу групу як расистів. Чіплялися до слова «циган». Воно їм не подобається. Коли я говорю «роми» на цих наших львівських злодюжок, ображаються вже наші місцеві роми, бо вони їх називають «закарпатськими циганами», «мадярами» навіть називали. А журналісти вважають, що слово «циган» вживати нетолерантно і некоректно. Слово «цигани» вже давно використовується в українській мові!

Провокативні питання: журналістка «Високого Замку» Сюзанна Бобкова – «Будете ловити злодія голими руками?». Що це означає? Ми не ловимо злодіїв, ми намагаємося захистити людей, коли бачимо, що зараз станеться крадіжка, поширюємо інформацію про ці крадіжки, щоб львів’яни та гості міста були обережними. Звичайно, що також хочемо змусити нашу владу працювати, створювати необхідну нормативно-правову базу. Ми ж не можемо вічно патрулювати.

«Ви збираєтеся зосередитися саме на ромах?». Відповідаю, що розумію навіщо такі провокативні питання і пояснюю, що  не маю нічого проти ромів. Справа стосується лише злодюжок ромської національності. «Яка у вас освіта? За що ви хочете жити?». Ну бачиш, не можуть люди бути просто вдячними… За два тижні існування групи вже стільки критики полилося. Ми ще толком нічого не встигли зробити, ще нічого не встигли змінити, а стільки злості щодо нас…

– Уявімо найгірше… Ваші активні дії не дали результатів. Що  плануєте робити, як довго плануєте діяти на таких волонтерських засадах?

– Я не готова опускати руки. Якщо я це зроблю, оті цигани-злодюжки ще більше знахабніють. Вони можуть дійти до того, що будуть вичікувати наших «ловців» і невідомо, які будуть їхні подальші дії. Тому потрібно рухатися лише вперед! Вони як звірі… Якщо  чують запах крові, запах страху, –  починають атакувати. Не можна їм дати атакувати!!!

– Що б побажала  львів’янам та гостям міста?

– Уважності. Помагати один одному, бо байдужість – це найгірше.

– Що  хочеш сказати тим людям, які вважають тебе та твоїх активістів расистами?

– Нехай зустрінуться зі мною. Якщо вони не розуміють цієї проблематики, я все їм доступно і просто поясню.

Мітки: