Стан та перспективи розвитку ринку ветеринарних препаратів України

За останні роки спостерігається активна інтеграція більшості галузей народного господарства у світовий економічний простір, розвиток агропромислового комплексу і відповідно ринку ветеринарних препаратів. Аналіз законодавства, що регламентує порядок контролю якості ветеринарних препаратів в Україні, та зіставлення його з аналогічним в ЄС, свідчить про нагальну потребу вдосконалення нормативної бази з врахуванням усіх світових стандартів, щоб забезпечити сприятливі умови існування для українських компаній.

 

Головними документами країни, що регулюють виробничий ринок ветпрепаратів станом на лютий 2018 року є: Закони України «Про ветеринарну медицину», «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Для гармонізації вітчизняного ветеринарного законодавства із законодавством Євросоюзу та врегулювання питань експорту та імпорту, у 2017 році було прийнято ряд законодавчих актів, які допоможуть державі посилити вплив на ринок ветеринарної фармації.

Наприклад, у жовтні 2017 р, держава акцентувала увагу на виготовленні високоефективних ветеринарних препаратів з використанням біотехнологічних методів, що зазначається в документі: «Деякі питання визначення середньострокових пріоритетних напрямів інноваційної діяльності галузевого рівня на 2017-2021 роки».

Також Кабінет Міністрів України, запропонував проект змін до Постанови КМУ “Положення про державну реєстрацію ветеринарних препаратів” від 2007 року, де зазначалось, що реєстрація ветпрепаратів має здійснюватись як за стандартами власне країни-виробника, так і за нормами ЄС.

Та, на жаль, Державна регуляторна служба України, постанову відхилила. Здебільшого, на той час було відхилено низку важливих законопроектів щодо врегулювання ринку виготовлення ветеринарних препаратів. Внаслідок цього нагальні невирішені питання галузі тільки посилюються, а проблема формування сприятливих умов для подальшого розвитку галузі, так і залишається актуальною.

За наявності на національному ринку ветеринарних препаратів та лікарських засобів для ветеринарної медицини, спостерігається поступове зміцнення позицій українського виробництва, про що свідчить факт часткового збільшення споживання його товарів. 

Передову позицію займають препарати для великої рогатої худоби, засоби для свиней та птиці. Меншу частину займають лікарські препарати для коней, бджіл, кролів та дрібної рогатої худоби. Слід зазначити, що найбільший попит на корми для тварин та антибіотики.

Українського виробника підтримує Кабінет Міністрів, що сприяє щорічному підвищенню частки українських компаній на ветеринарному ринку України. Понад 50% підприємств виготовляють якісну продукцію, що здатна конкурувати з іноземними аналогами. Найбільші з них: «О.L.KAR.-АгроЗооВет-Сервіс», «Укрзооветпромпостач», «Броварфарма», «Укрветпромпостач», «Біофарм», «Ветсинтез».

«О.L.KAR.-АгроЗооВет-Сервіс». На сьогодні компанією випускається понад 1000 найменувань різної ветеринарної продукції. Протягом усього часу роботи, у компанії з’явилось близько п’яти тисяч постійних клієнтів (4000 ветаптек, 1500 ветклінік, 3000 зоомагазинів, зооклубів та  господарств).

Окрім того, власна продукція експортується в понад 30 країн європейського, азіатського та арабського регіонів. Шляхом сучасного інноваційного виробничого комплексу компанія ввійшла в десятку виробників України, що мають право постачати ветеринарні препарати на ринок різних країн світу.

Ще одними з великих виробників у галузі є «Укрзооветпромпостач» та «Бровафарма». Продукція цих фірм представлена широким асортиментом ветеринарних препаратів (антигельмінтні, антимікробні, антипротозойні, антисептики, протипаразитарні, препарати для лікування хвороб шкіри, сульфаніламіди, дератизаційні, вітамінні препарати, дезінфектанти), біопрепаратів (вакцини, сироватки), кормів та кормових добавок.

 

Загалом, аналізуючи ветеринарний ринок країни, за останні роки спостерігається ріст попиту на товари українського походження, а вітчизняні виробники активно зміцнюють свої позиції, виробляючи високоякісний, конкурентоспроможний із європейськими аналогами, товар. Здебільшого питання проблем ветеринарної галузі не вирішуються, оскільки державними органами створюються законопроекти, нормативні акти та інші установчі документи, які під впливом перевірки багатьох інших, суміжних їм інстанцій, просто так і не входять у дію. Поліпшення умов інтеграції ветеринарних препаратів на світовій арені, відповідно збільшення їх експорту, відбудеться тільки після реальних якісних змін, як на законодавчому рівні, так і в сфері державного управління.
Мітки: