Іксодові кліщі чекають потепління і вас. Що робити? Як вберегтись?

 

Іксодові кліщі – яку небезпеку вони представляють для людини?

 

Кліщі найчастіше зустрічаються на території змішаних лісів, в заростях вільхи, ліщини, малиннику, а також на вирубках, узліссях лісу з чагарниковими заростями. Вони можуть мешкати на сирих луках з високим травостоєм, особливо уздовж річок і озер. Ці дрібні членистоногі харчуються кров’ю тварин, присмоктуючись до їхньої шкіри від декількох хвилин до декількох діб. За цей час їх тулуб сильно збільшується в розмірах. Кліщі не літають і не стрибають. Чекають свою жертву, розгойдуючись на гілочках кущів, чи на високих травинках. Коли тварина проходить, зачіпаючи гілки та траву, кліщі прикріплюються до неї. Звичайно, що  прикріплюються та переходять вони також і на людину, коли вона потрапляє в природні місця їх проживання.

Кліщі можуть передавати людині збудників деяких захворювань, таких як, наприклад, хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) або кліщовий енцефаліт. Не кожен кліщ, а тільки 5 – 8% з них заражені збудником. Проте, слід вчасно вжити заходів щодо запобігання захворювання.

Що необхідно робити для зменшення ризику присмоктування кліщів?

Відправляючи дітей на літній відпочинок в село або в оздоровчий табір, батьки повинні подбати і про їхній одяг для прогулянок лісом, походів по ягоди, щоб зменшити можливість заповзання під неї кліщів.

Для правильного екіпірування до подібних прогулянок необхідно, щоб:

–  штани були заправлені в чоботи, гольфи або шкарпетки з щільною гумкою;

– сорочка, куртка заправлені в штани, а манжети рукавів щільно прилягали до руки;

–  бажано, щоб сорочки і штани не мали застібок, або мали застібки-блискавки, під які не можуть заповзти кліщі;

– волосся повинно бути заправлені під шапку або косинку, ще краще голову покрити капюшоном.

Плануючи колективний похід в ліс, вихователі оздоровчого табору повинні заздалегідь вивчити маршрут і, по можливості, дослідити територію майбутньої прогулянки.

– не допускати самостійного походу в ліс і відставання від загальної групи під час походу;

– під час походу переміщатися посередині лісової дороги, намагаючись не зачіпати гілки, чи траву;

– не рекомендується без особливої потреби забиратися в зарості чагарнику (малина, вільха, ліщина);

– не заходити в високу траву.

Слід правильно вибирати місце для відпочинку, пікніка. У лісі чи на березі водойми краще обирати сухі відкриті галявини, які добре прогріваються сонцем, з піщаним ґрунтом або ділянки, позбавлені трав’янистої рослинності.

Проводити регулярні само- і взаємоогляди одягу та шкірних покривів, через кожні 1-2 години під час прогулянки в лісі. Кліщі прикріплюються до одягу і завжди повзуть вгору. На однотонному одязі кліщі краще помітні.

Повернувшись з лісу слід обов’язково:

– оглянути весь одяг і тіло на наявність кліщів , що повзають або тих, що вже присмоктались;

– розчесати густим гребінцем волосся;

– оглянути речі, принесені з лісу.

 

Як діяти у разі коли кліщі присмоктались?

 

Якщо під час або після походу кліщ все-таки присмоктався до тіла, то необхідно негайно звернутися в медичний пункт оздоровчого табору, але не діяти самостійно.

Кліща слід якомога швидше видалити. Чим довше він перебуває в присмоктаному стані, тим більша ймовірність зараження людини. Видалення кліща найкраще провести в медичній установі – в травматологічному або хірургічному кабінеті, або в медичному блоці літнього оздоровчого закладу.

Кліщі – правила видалення:

– видаляти кліща не можна ривком, а потрібно викручувати пінцетом за годинниковою стрілкою. Або якщо невпевнені в своїх силах, то потрібно звернутись в поліклініку чи травмпункт.

– після видалення кліща дерму в місці його присмоктування обробляють спиртом. Настоянкою йоду не бажано, адже не буде видно еритеми вразі її появи.

– під час видалення кліща не можна використовувати олійки, жирні креми, які закупорюють його дихальні отвори та провокують додатковий викид збудників в кров людини.

 

Кліщі – що робити після видалення?

Після видалення лікар повинен призначити профілактичне лікування, яке необхідно приймати суворо за схемою.

При появі ознак захворювання: еритема, головний біль, біль суглобів, м’язів, температура, інколи першіння в горлі необхідно негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста і сказати йому, що відбулося присмоктування кліща протягом останнього місяця. Симптоми можуть проявитись з 2 по 21 день після укусу.

 

Превентивну антибіотикотерапію можна робити до 3-5 дня від часу укусу.
Мітки: , ,