Смартфони зникнуть, залишаться тільки окуляри?

Експерти з України та США діляться думками про майбутнє віртуальної реальності в медіа

Медіа намагаються своєчасно опановувати потенціал технологічних інновацій. У 2012 році на піку популярності планшетів зародився новітній формат цифрових публікацій під назвою мультимедійний сторітелінґ. Він ефективніше використовував можливості цифрових платформ для того, щоб розповідати захопливі історії. Йдеться  зокрема про більшу інтерактивність, динаміку розповіді, 3D-моделювання, використання переваг різноманітних медіа в єдиному мультимедійному полотні. Як наслідок, постали такі новітні формати як веб-док, лонґрід і мультимедійна історія.

Не минуло й 5 років, як у 2016 відбулася технологічна контртенденція, внаслідок якої екрани смартфонів і планшетів, обмежені певними рамками зображення, були замінені на просторові окуляри віртуальної реальності, й людські історії постали в зовсім іншому вимірі.

 

З ЧОГО ПОЧИНАЄТЬСЯ VR?

Технологія віртуальної реальності не нова. Ще на початку 2000-х її активно використовували для відеоігор, проектуючи зображення на сітківку ока. В наші дні VR асоціюється з вишуканим девайсом – окулярами віртуальної реальності. Саме ця технологічна новинка дозволила візуальним сторітеллерам, розробникам ігор і графічним дизайнерам працювати з новим медіумом.

Американський фотограф українського походження Джозеф Сивенький розповідає:

“VR-продюсерами сьогодні стають представники візуального сторітелінгу – фотографи, відеографи, дизайнери. Ми помічаємо, що фото як медіум вже не так діє на людину, як раніше. Не дивує її. Коли ми робимо підбірку фото, людина на смартфоні перегортає їх одну за одною – вже за звичкою. На один знімок іде 5 секунд у кращому разі. Тому стає складно донести історію до людини, яка просто фотографує очима зображення і йде далі. Історія може залишитися непоміченою”.

З виходом сферичних камер, фото й відео 360 знову повертаються і починають по-новому зацікавлювати аудиторію. Відзнявши розповідь на 5-10 хв, людина в окулярах віртуальної реальності повністю зосереджується на дослідженні історії, не відволікаючись на зайві елементи. Всередині історії існує не тільки наратив героя чи оповідача, а й сама сцена, яка теж може нести якусь інформацію, якусь цінність.

Зараз у такий спосіб набагато ефективніше розповідати про важливе, адже середовище 360 допомагає краще передати емоції, нерв ситуації. Змусити співпереживати тому, що бачиш. Якщо раніше окуляри чи  сумісний з ними смартфон коштували близько 1000$, то зараз це вже може бути навіть 200$, а через рік – 100$. VR-історії стають ближчими.

 

ЗАРАЗ СМАРТФОН, ПОТІМ – ОКУЛЯРИ

За прогнозами М. Цукерберга, чи то смартфон, чи телевізор, – усе це за 5 років у собі поєднають окуляри. Український розробник VR Олексій Фурман (New Cave Media) зауважує:

“Поринаючи у віртуальну реальність, людина повністю покидає дійсність. Ти не можеш функціонувати в окулярах, навіть йти вулицею – ти ж не бачиш, куди йдеш. Найбільш імовірно, що масовими стануть AR-окуляри – окуляри доповненої реальності, де додаткові наративи допомагають людині пересуватися – Google Maps, наприклад, або підказки для пілотів чи медичного персоналу. Вже зараз Microsoft Hololens і Magic Leap збирають мільярдні інвестиції, тому в майбутньому це буде широко використовуватися”.

Сторітелінг у AR – складно уявити. Зрештою, є AR для смартфонів і AR для окулярів. Якщо перше – це щось масове і завжди таким буде, оскільки це розваги: AR-наліпки, AR-фільтри й AR-ігри. То друге – це дуже нішевий напрямок зараз, він може популяризуватися за умови здешевлення AR-пристроїв. Уявити за рік величезну кількість людей у AR-окулярах поки не вдається.

Тим не менше, в кожного сьогодні є смартфон і AR для смартфонів доступний вже зараз для великої кількості користувачів. Якщо ти розробник і хочеш, щоб твій продукт завантажили 1M разів, то орієнтуватися варто на AR, оскільки для VR потрібен додатковий девайс, що зазвичай лякає людей. Хоча з виходом Oculus Go, і VR піде в маси. Раніше телефони не завжди підключалися до шоломів, і це завжди були зайві клопоти. Зараз Oculus Go є вже частиною нашої послуги для комерційних клієнтів, ми знімаємо історію, і не потрібен ані телефон, ні комп’ютер, лише окуляри.

 

Мітки: