Ведмежий притулок Домажир: оаза для врятованих ведмедів

У селі Жорниська Яворівського на Львівщині від 11 липня офіційно працює «Ведмежий притулок Домажир». У притулку рятують бурих ведмедів із притравлювальних станцій, пересувних зоопарків, цирків, готелів, ресторанів тощо.

 

З центру Львова до ведмежого притулку можна добратися автобусом за 40 хвилин. Реабілітаційний центр вражає масштабами: 7,7 га, у якому проживають 8 ведмедів. Перед входом у ведмежий притулок розташована сувенірна крамниця, відпочинкова зона для відвідувачів, амфітеатр, велика дерев’яна альтанка. Вхід у притулок платний: 60 гривень з дорослого, 40 — зі студента, 30 — з дитини.

19 травня 2016 року на Львівщині тут благодійна організація «Чотири лапи» заклала перший камінь.

Головна мета такого проекту — зблизити тварин і людей.

«Я народився і виріс в Австрії, мої батьки розповідали мені ще малому про такі місця, де ведмедів утримували в неналежних умовах. У Софії я бачив ведмедів, що танцюють, а 5 −7 років на вулицях Косово клишоногі мали ціпок у носі та служили атракціями в ресторанах і таким чином служили для їхніх господарів. На разі діють офіційні заборони на використання ведмедів у ресторанах, а 26 клишоногих, що були конфісковані, наразі насолоджуються життям у притулках, що у Болгарії. На жаль, в Україні досі є ведмеді, які живуть на мисливських станціях, в цирках і в ресторанах. Я зрозумів, що моєю метою є підвищити обізнаність людей щодо цих проблем. Люди повинні зрозуміти, що дика природа має належати диким тваринам. Головна мета такого проекту — зблизити тварин і людей, щоб ми краще розуміли один одного. Я впевнений, що цей проект є важливим кроком до європейської інтеграції України. Ми починали з притулків в Німеччині й Австрії. Потім розширювалися в Болгарію, Косово та інші країни. Я бачив цей процес в Східних Європейських і Балканських країнах, який з року в рік змінював ситуацію та ставлення до диких тварин на краще. Я впевнений, що те саме відбудеться і в Україні», — розповів засновник та президент фонду «Чотири лапи» Гельмут Дунглер.

 

Близько 100 коричневих ведмедів живуть в жахливих умовах по всій Україні. Більшість з них живуть у невеликих клітках поруч із ресторанами, готелями та автозаправними станціями. Вони недоїдають і хворіють. Багато хто з них повинен виконувати трюки, щоб розважити туристів. Багато ведмедів, яких рятують з полону, страждають від хвороб, фізичних деформацій та поведінкових проблем, викликаних неадекватними умовами утримання. Їх вже ніколи не випустять в дику природу.

Керівник ведмежих притулків організації «Чотири лапи», безпосередній керівник проекту «Домажир», Карстен Хертвіг зазначає, що наразі існує 6 захисних центрів в Європі.

FOUR PAWS — міжнародна благодійна організація тварин, яка заснована в Австрії, але в даний час має представництва в десяти європейських країнах, а також офіси в Південній Африці, Австралії та США.

«В Україні досі використовують тварин, і не тільки ведмедів у найгірших проявах туристичних атракцій. Україна, направду, дуже красива і велика країна, з невимовно красивою природою, величезним потенціалом — ми бачимо в ній перспективу, але країна також має і багато проблем, пов’язаних з цим. Цей проект допомагає українській владі здійснити величезний крок для порятунку тварин, який забере багато ресурсів та час, необхідних для його завершення», – каже Карстен.

 

За словами засновників фонду, «Ведмежий притулок — Домажир» відповідає всім європейським стандартам закладів такого типу. Зона лісових вольєрів обнесена двома рівнями захисту. Перше загородження під напругою. Екскурсоводи жартують: це для захисту тварин від людей. Друге загородження – решітка висотою більше трьох метрів.

Перші ведмеді, які зустрічають відвідувачів, пара Бодя та Настя. Вони тут поки що єдине «подружжя». Ведмеді виглядають доглянуто: у них чиста буро-коричнева шерсть, міцні лапи та яскрава міміка. Бодя не відходить далеко від Насті, він «обіймає» передніми лапами свою самку, захищаючи від відвідувачів. Дається взнаки негативний досвід жорстокого поводження з ведмедем у минулому. Але справжньою зіркою притулку вважають ведмедя Потапа. Він улюбленець відвідувачів і «обличчя» реабілітаційного центру, перший ведмідь, якого врятували з вузької клітки біля ресторану. Потап відсвяткував вже другий День народження у притулку.

Від 2015 року Закон України забороняє утримувати ведмедів і нацьковувати на них собак. В Україні 200 ведмедів в неволі.

У ведмежому притулку Домажир умови для утримання тварин максимально наближені до природних, що сприяє відновленню природних інстинктів та поведінки чотирилапих. Працівники притулку виготовили 6 кліток та 2 секції для утримання тварин різного віку та стану здоров’я. Ба більше, кожен ведмідь має свій особистий вольєр площею мінімум 1 тис. квадратних метрів, які розташовані в лісі. Територія настільки велика, що всіх ведмедів нам так і не вдалося побачити. Адже кожен з них зайнятий своїми ведмежими справами: шукає їжу, лазить по деревах, ніжиться на сонечку тощо.

Організатори показують: поміж вольєрами збудовані спеціальні туристичні доріжки, тож відвідувачі мають можливість спостерігати, як живуть бурі ведмеді у живій природі. На території притулку також є штучні басейни та барлоги для відпочинку ведмедів та спеціальні «ігрові конструкції», мовляв, для пришвидшення адаптації клишоногих.

За словами годувальників, коли ведмеді жили в ресторанах чи цирках їм часто підкидали цукерки і навіть поїли пивом. Тепер у цих тварин вагомі проблеми зі здоров’ям. У ведмежому притулку «Домажир» ведмеді на 80% вегетаріанці – їдять фрукти, яблука, кабачки, апельсини, томати, дуже рідко вживають курятину, чисте м’ясо.

Ведмедиця Машутка, яку привезли з населеного пункту Українка Київської області, перебувала у приватному утриманні, а до того на неї нацьковували собак. У ведмежому притулку Домажир Машутка вже півроку, успішно пройшла реабілітацію, тож її випустили у великий вольєр. Зараз ведмедиці 15 років. Ще одна ведмедиця, яку також використовували у полюванні собак, восьмирічна бура Квітка, привезена з мисливської станції з-під Теребовлі. Бідну ведмедицю випускали з маленької клітки тільки для того, аби її атакувала зграя мисливських собак. Увесь час тварина була прикута. Напівголодна, вона була занадто слабкою, щоб захистити себе. Роки знущань помітно залишили свої знаки на Квітці. Хоча її стан здоров’я загалом стабільний, її зуби мають жахливу форму, що вимагає термінової допомоги та операції з надзвичайних ситуацій для видалення зламаних зубів.

 

В Україні сьогодні налічують 200 ведмедів в неволі. На жаль, усіх врятувати не вдасться. Проте зараз притулок може дозволити собі прийняти 11 тварин, які будуть жити в парі, як тутешні ведмеді. У перспективі планують прийняти на реабілітацію 30 бурих ведмедів. Загалом ведмеді можуть жити до 30 років. На волі живуть менше, тому що жорсткіші умови існування. Але існують також довгожителі. У 25 років вважається, що це старий ведмідь з усіма проблемами, які існують в літніх людей: це проблеми з зубами, рухомим апаратом, внутрішніми органами. Тому у притулку намагаються дотримуватися відповідного раціону і забороняється підгодовувати тварин.

На разі організація «Чотири лапи» намагається сприяти ситуації, аби Верховна Рада України ухвалила новий закон про захист бурих ведмедів. Адже вбачають в цьому крок для поліпшення утримання диких тварин в Україні.

Міжнародний благодійний фонд «Чотири лапи» веде активний діалог з органами влади України щодо розробки та втілення Дорожньої карти співпраці з питань удосконалення законодавчих вимог щодо утримання бурих ведмедів в Україні. Протягом 2017-2018 років фонд активно підтримує Законопроект № 6598, покликаний змінити життя тварин в Україні на краще. З цією метою 18 квітня 2018 року Віце-спікеру Верховної Ради України Оксані Сироїд були передані результати петиції, яку підписали більш ніж 100 000 осіб у різних країнах світу на підтримку цього Законопроекту.

 

Зараз Засновники планують розширити ведмежий притулок до 20 га. Це дозволить утримувати близько 30 ведмедів.

«З часу запуску проекту вже мали 12 тисяч відвідувачів. Важливо те, що у нас вже підписана угода з Національним парком Яворівщини про спільні туристичні маршрути. Маємо угоду про співпрацю з географічним факультетом про студентську практику. Також маємо програму розвитку волонтерства і скоро відкриємо клуб любителів ведмедів на території нашого притулку», — каже директор притулку Ігор Николин.

 

 

 

Текст Тетяна Жидак, Валентина Рущак
Фото Олена Боянівська

Мітки: , ,