Булінг: як і чому?

Ще 10 років тому, англомовне слово булінг( від «bully» – хуліган) майже ніхто з нас не знав, проте сьогодні Україна займає 9 місце із сорока двох досліджених країн за кількістю випадків булінгу серед підлітків, оскільки саме шкільний вік – це час, коли діти самостійно поки не здатні постояти за себе.

 

Молоді особи нині жорстокі. Вони цькують однолітків, глузують з їхнього зовнішнього вигляду, фізичних особливостей, поведінки. Навіть національність може стати зачіпкою для «травлі». Надто худий чи навпаки товстий однокласник, носить окуляри або ж брекети – звісно це не завжди гарантія булінгу, але привід – однозначно.

Здебільшого у дітей спрацьовує команда «фас» на однолітків , які трохи відрізняються, і які не можуть захистити себе самостійно. Булери нехтують почуттями і нахабно поводяться зі своїми жертвами. Їхня фантазія особливо активна в перехідному віці. Вони можуть підійти і дати копняка без причини, зіпсувати речі, обмовити на всю школу (університет, коледж), зачинити у вбиральні, влаштувати бойкот, тому з кожним роком їхні вчинки зухваліші та небезпечніші. Часто в Україні трапляються випадки фізичного насильства одних дітей над іншими, котрі зняли на відео й поширили через мережу. Сьогодні активніше починають зважати на небезпеку кібербулінгу.

Серед причин, через які підлітки перетворюються в неповнолітніх монстрів називають самоствердження, прагнення бути лідером, щоб інші тебе слухали і боялись. Булерами часто стають не лише хулігани, а й діти з забезпечених сімей, які думають, що їм можна все.

Жертвами булінгу зазвичай є або ж скромні, мовчазні, з дивними вподобаннями ( музичний смак, стиль одягу, хобі) діти, або навпаки – найрозумніші в класі, яким заздрять і прагнуть помсти. Дехто ігнорує прояви булінгу до себе з боку однолітків, тим самим сприяє швидкому збайдужінню тролерів. Інші терплять, але в будь-якої дитини рано чи пізно вривається терпець і вона, не здатна контролювати свої вчинки, починає вступати в словесний, а згодом і фізичний конфлікт, який врешті-решті стає приводом для відплати. Виправданням для себе булери називають провокацію жертв : «Він сам винний! Якийсь ненормальний».  Жертва – це слабкодуха дитина, яку не можна у цьому звинувачувати.

 

 

Допомога. Одним з наслідків булінгу є самогубство молодих осіб, спричинене байдужістю суспільства до проблем дітей. Батьки, вчителі, психолог – люди, здатні допомогти впоратись з проявами агресії до підлітків. Важливо дати нам зрозуміти їхню особливість. У сім’ї має панувати довіра, дружні стосунки між батьками і дитиною. Потрібно налагоджувати комунікацію дитини-родина-школа, за необхідності перевести дитину в інший клас, навчальний заклад, де б вона змогла почати все з чистого аркуша, зарекомендувала б себе зовсім по-іншому (зважаючи на негативний досвід).

Позиція залишитись осторонь, нехай самі розберуться – позиція людини, яка не хоче забруднити себе чужими проблемами. Трагічний випадок в Керчі – це теж свого роду наслідок того, що ніхто не втручався…

Мітки: , , ,