Сатиричні проекти “Вєсті Кремля” і “Вєсті.UA “: дієві інструменти інформаційного спротиву?

Українська тележурналістика була поставлена у важкі умови пропагандою і брехнею як ззовні, так і зсередини. У якийсь момент інформаційна протидія серйозними загальноприйнятими засобами, “у ділових костюмах”, припинила задовольняти втомлену аудиторію. Як свіжий подих на телепросторі з’явилися жорсткі сатиричні проекти – “Вєсті Кремля” і “Вєсті.UA “.

 

 

Створення, загальне призначення

Абсолютно нові за форматом для українського телебачення проекти вийшли на “24 каналі” 2015 року, один за одним, 1 березня і 8 червня. У “Вєстях Кремля” ведучий Юрій Гаврищак комічними засобами викриває російську пропаганду і показує реальну політику північного сусіда. “Вєсті.UA ” ж веде брат вищезгаданого Юрія Гаврищака – Ігор Гаврищак.

Тут подають «найцікавіші новини з України під гострим гумористичним соусом». Отже, як бачимо, обидва колоритні для українського телебачення шоу покликані вести інформаційний спротив (тому і носять іронічну назву пропагандистської програми на російському “Першому каналі” – “Вєсті” – під кальку, що вже смішно). Загальна дефініція щодо тематики проста: “Вєсті Кремля” своєрідним чином борються із зовнішнім ворогом, а ті, що з приставкою “UA” – із внутрішнім, у якому вигляді не були б ці вороги, хоча мова насамперед про політиків.

Обидва шоу виходять щодня. Тривалість кожного випуску у середньому 10 хвилин. Щотижня у неділю з’являються підсумкові збірки, де підібрані найкращі сюжети за минулі 7 днів. Називаються вони, відповідно, “Вєсті Кремля. Слівкі” і “Вєсті. UA. Жир”.

 

Авторський цех

Щодо команди творців. У обох шоу він один і той самий, що свідчить про подібність контенту, але його трохи різну спрямованість. Різниця також у редакторах і ведучих: ці посади поєднують брати Гаврищаки.

Авторський ж колектив формують: Роман Яворський, Юрій Лаврін, Олена Марченко, Володимир Мисан-Мілясевич. Спеціалісти дизайну – Андрій Завербний, Сергій Ступницький.

 

Тематика, засоби, розбір випуску

«Вєсті Кремля»

Наскрізними мотивами, а точніше об’єктами постійного висміювання, є: стереотипи, «вічні російські проблеми» (алкоголізм, «винятковість і обраність» російського народу, сліпа віра у президента); викривлення історії пропагандистами, сама пропаганда, суперечливі слова і вчинки російських політиків, громадських діячів; невідповідність грізного іміджу Росії до реального стану справ у країні, російська православна церква (її псевдодуховність, слухняність перед владою, багатства і розкіш священників). Не гребують автори і завуальованими непристойностями, відверто “туалетним” гумором, однак його незначна частка не змінює загалом сатиричну спрямованість програми.

 

 

Аби ліпше зрозуміти наповнення передачі, розглянемо останній випуск, що з’явився на сайті, 1 листопада, під назвою “Путінський бункер для терористів. В РФ заборонять реп-батли”. Про що нам розповідають (за тезами) :

“Мединський на захисті Путіна”

Міністр культури РФ Мединський заборонив показ голівудського фільму “Хантер кілер”. Причиною стало те, що за сюжетом стрічки у Росії відбувається переворот і президентом стає міністр оборони, а американські спецслужби допомагають скинутому Гаранту повернути Трон. Також ведучий саркастично нагадує, що міністр Мединський раніше стверджував, що у росіян є 47 хромосома. У той час такий симптом властивий синдрому Дауна.

Неоднозначна РПЦ

Згідно з дослідженням (проект “Meduza”, посилання *) , 55% вірян “Богом обраної” РПЦ жодного разу не відвідували церковну службу. І це на фоні боротьби за духовні “скрєпи” і “християнські цінності” у Росії. Разом з тим РПЦ нещодавно отримала з президентського фонду 50 млн. рублів.

“Санаторій для терориста”

У Росії хочуть створити в’язницю, де відбуватимуть покарання лише терористи. На фоні численних терактів це здавалося би логічним, якби не той факт, що Гарант і сам є по суті терористом. Ведучий нагадує глядачам події 1999 р., коли після таємничих вибухів у житлових будинках і численних жертв, а також після відновлення чеченської війни саме Путін, сильний лідер, зайняв трон Президента. Тобто він міг на пряму бути причетним до цього.

Уявлення про суть програми дають також мовні звороти, якими послуговується ведучий. Зокрема: “Расєюшка”, “на Росії” (натяк на таке формулювання щодо нашої країни); “ВВП”, “Пєня”, “Дєд” – про Путіна; “Мєдвєжонок”, “Санчо Панса” – про Мєдвєдєва. Насправді ввесь список “перлів” куди довший.

Повний випуск дивіться за посиланням:

https://24tv.ua/vyesti_kremlya_putinskiy_bunker_dlya_teroristiv_v_rf_zaboronili_rep_batli_n1056928

* – https://m.youtube.com/watch?v=TKtDQFKdxlwmfS2yi0Fau3D4VGk2f7bcfUwK17Y

 

 

«Вєсті.UA»

Жорсткою сатирою автори шоу нещадно проходяться, знову ж таки, політиками усіх рівнів, псевдоборцями за справедливість, які керуються меркантильними інтересами, їх владними “амбіціями” і реальними при цьому діях; по інколи відвертій бездарності представників “еліти”, стереотипах і “шароварству” самих українців (щоправда, курс історичної правди витримано дуже чітко).

Щодо інструментів, якими послуговуються автори обох проектів, то ми говоримо про такі, окрім сатири, засоби комічного як іронія, сарказм, гротеск, навіть травестія і бурлеск. Є також екскурси в історію, паралелі з кінематографом і масовою культурою. Для повноти картинки неоціненною є також робота спеціалістів монтажу і дизайну. У кожному сюжеті присутні вставки з різних фільмів, аудіо, фото, що ілюструють думку авторів. Помітна чимала робота з фото- і відеоредактором, таким як Photoshop. Саме неймовірно смішні змонтовані сюжети є візитівкою “Вєстєй”, складовою їх непересічності.

 

 

Розглянемо останній випуск від 31 жовтня, що має назву “Гімн піонерів від Мірошниченка. Президентські амбіції Ківи”. Опишу наповнення тезами:

Зміна цінностей задля голосів

Депутат від “Свободи” Мірошниченко під час діалогу з екс-регіоналом Вілкулом у прямому ефірі процитував слова з “Гімну піонерів”. Це зумовило політ фантазії авторів “Вєстєй”. Вони припустили, що один із “падаючих” ленінів міг влучити у голову депутату. Можливо, націоналісти і “опоблоківці” вирішили об’єднати електорат і піти на вибори разом. Або ж представники “Свободи” змінили погляди і скоро перейменують свої гімни на радянські, відбудують усі повалені постаменти вождям і проводитимуть мітинги під червоними стягами. Як бачимо, уява авторського цеху створила дуже непересічну картину.

“Ківа – Ісус”

Скандальний соціаліст Ківа йде на президентські вибори. Ведучий шоу глузує над серйозними амбіціями “чістільщіка” (так він себе називає), пригадуючи усі неоднозначні дії і вислови Ківи. Зокрема, у недавньому інтерв’ю він каже, що ходить до храму кожної неділі, але пізніше починає критикувати церкву і її служителів. Ведучий “резонно” припустив, що “Ківа – Ісус”.

Повний випуск можна переглянути за посиланням:

https://24tv.ua/vyestiua_gimn_pioneriv_vid_miroshnichenka_prezidentski_ambitsiyi_kivi_n1056337

 

Висновки

Поява на «24 каналі» 2015 року програм “Вєсті Кремля” і “Вєсті. UA” була інформаційною відповіддю молодої креативної команди авторів на чолі з Ігорем і Юрієм Гаврищаками. Новий контент був спрямований проти необ’єктивності, стереотипності і упередженості всередині і ззовні країни.

Хочеться провести паралелі цих шоу із сайтом фейкових новин “UaReview”, де редактором є Роман Голубовський. Цей проект також постав як альтернативна, абсолютно нешаблонна відповідь на пропаганду. Хоча формати фейкових новин і політичної сатири різняться між собою, вони обидва дають глядачеві розрядку від однотипних, позбавлених критичного погляду новин. Вони смішать і вчать мислити самостійно, шукати зв’язки, пояснювати для себе судження авторів, розуміти, що змусило їх знайти такі паралелі, пов’язати певні явища.

Мітки: , , , , ,