У Львові відкриють музей українському «Мойсеєві»

Мета створення музею – популяризація постаті Андрея Шептицького, який був меценатом, покровителем сиріт, мистецтва та науки в Україні. Він започаткував музейництво у Галичині. За це його називають українським «Мойсеєм».

Отець Севастьян Дмитрух, голова Комісії сакрального мистецтва Львівської Архиєпархії, який є одним з ініціаторів створення музею, розповідає, що люди ще за життя вважали Андрея Шептицького святим і навіть принесли волосся із бороди Митрополита, яке зрізали після його смерті.

«Хто, як не ми, галичани, мали б пам’ятати про Андрея Шептицького? Це зобов’язує кожного з нас робити музей, щоб вшанувати таку величну постать. Він – це незбагненне джерело для нас. У нас є музей імені Андрея Шептицького, а ми хочемо створити музей Андрею Шептицькому», – говорить отець Севастьян.

Частину свого життя  Севастьян Дмитрух присвятив пошуку особистих речей Митрополита. Зараз у храмі близько півтисячі таких експонатів. Нещодавно сесія Львівської міської ради, згідно з законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та законом «Про культуру», затвердила програму підтримки комплексу заходів спрямованих на створення музею Митрополита Андрея Шептицького на вул. М. Кривоноса, 1.

Колись храм був в’язницею для жінок, потім для неповнолітніх, а в 60-х роках було створено школу міліції. І з 2007 року тут проводять ремонтно-реставраційні роботи.

Проте, досі каменем спотикання залишається передача  приміщення під музей. Основна проблема полягає у пошуку альтернативних приміщень для двох факультетів Львівського державного університету внутрішніх справ, який перебуває поруч із церквою. Саме  тут хочуть зробити майбутній музей.

«Добре було б віддати ці приміщення університету під справи музею. Це був би львівський міні-Лувр. Ми готуємо пам’ятні таблиці тим, хто брав участь у створенні музею. Ці таблички висітимуть  на вході», – каже отець Севастьян Дмитрух.

Насправді, вже є територія на першому поверсі, де  будуть діяти 4 виставкові зали, проте цього недостатньо для того, щоб виставити усі артефакти, яких близько 6000. Для прикладу, зараз у церкві виставлено лише близько 100.

Якщо все ж вдасться отримати це приміщення, то на одному поверсі планують зробити виставкові зали, а на іншому – фонди. Окрім того, нещодавно мер міста Андрій Садовий оголосив, що хотів би спорудити тут клуб, де можна було б показувати фільми про АТО, Майдан і Небесну сотню. Отець Севастьян додає, що має багато відеозаписів та інтерв’ю монахів, монахинь, мирян про радянські часи, Митрополита Андрея і катакомбну церкву.

Колекція охоплює в першу чергу старовинні ікони з реліквіями та особисті речі Андрея Шептицького. Не для запису отець Севастьян розповідає цікаві історії, пов’язані із пошуком експонатів, зокрема в радянський період, а також про знайомство із Борисом Возницьким, який жалівся, що музейникам перестали давати артефакти, а віддають духовним особам. В той час Севастьян Дмитрух придбав іконостас 1759 року із с. Крупське Миколаївського р-ну за мільйон купонів, який сьогодні стоїть у церкві.

Ікони отець Севастьян збирав по усьому світу. Із Росії він привіз близько 300, з Європи – 200, з Америки і Канади – 30. У храмі є оригінал картини пензля Олекси Новаківського «Мойсей», портрет Андрея Шептицького.

Картина Олекси Новаківського «Мойсей», портрет Андрея Шептицького.

В Рудно Севастьян Дмитрух врятував мощі, які зараз також є в експозиції.  Їх уже планували спалити, а тому якби отець зайшов на дві хвилини пізніше, то мощі могли б сьогодні не бути у храмі.

Також тут є ще експонати «Розп’яття на хресті» і «Тайна вечеря» з реліквіями скалок із хреста, де був розіп’ятий Ісус Христос, та скалок зі столу, де була Тайна вечеря із апостолами.

Отець Севастьян говорить про ці ікони: «Кожен твір, який тут є – це чудотворна ікона, тому що вони були викинені з вжитку, перебували на церковних смітниках. Кожну треба реставрувати. Зранку мені принесли стародруки люди під церквою. Це теж мистецькі артефакти. Але на них потрібно багато коштів, бо є великі втрати».

Якщо звільнять два поверхи на факультеті психології,  то музей розширюватиметься, а поки що нам залишається чекати на розв’язку цієї ситуації. Але музей точно буде діяти, принаймні у тих приміщеннях, які зараз реставрують.   Сергій Мамчур, голова правління громадської організації «Перспектива», каже, що музей відкриють після ремонту вже наступного року.

До слова, 15-16 грудня під храмом Священномученика Климентія Шептицького буде Різдвяний базар з тих речей, які отець Севастьян привіз з Європи. Зароблені кошти будуть використані на створення музею.

 

Мітки: