Без чого неможлива свобода

Свобода полягає у тому, щоб залежати лише від законів. Вольтер

Коли задумуюся про визначення поняття «свобода», то на думку одразу спадає внутрішня свобода, свобода зробити власний усвідомлений вибір. Складно дати однозначне визначення цьому надзвичайно широкому поняттю, тому вирішую йти від протилежного: визначити, без чого неможлива свобода.

Свобода неможлива без вільного вибору. Людина повинна мати право обирати самостійно, чого б це не стосувалося. Так, підтримую думку, що усі ми залежні і можемо обирати лише власну залежність. Але навіть у такому обмеженому виборі важливо мати свободу. Кожен має безліч зобов’язань та обов’язкових справ, гори дедлайнів та термінових проектів. Здавалося б, де тут, у круговерті буденного життя, свобода? А вона – у змозі самостійно розставляти пріоритети. Самому вирішувати, що особисто для мене є важливим. І на вихідних, наприклад, відмовитися від роботи, щоб провести час з близькими людьми.

Це тягне за собою ще одну річ, без якої неможлива свобода – вміння сказати «ні». Це не завжди приємно, часто незручно і навіть соромно. Бо хочеться бути добрим і хорошим для усіх. Але якщо хочеш бути вільним, то варто навчитися відмовляти людям. Щоб залишити час на себе.

Також свобода неможлива без відповідальності. Якщо людина вільна, ніхто нею не керує, ніхто не визначає її особистий «порядок денний», то вона сама несе відповідальність за себе і свої дії. Олександра Бакланова, директорка компанії pro.mova, учасниця Несторівської групи, одна з 12 «неймовірних жінок», з якими говорила письменниця Мар’яна Савка, сказала, що «свобода без відповідальності – це щось анархічне. І навіть агресивне». На думку пані Оксани, «свобода – це здатність формувати своє майбутнє посеред невідворотності минулого».

Ще один важливий аспект, без якого неможлива свобода – це фінансова незалежність. Таку тему нещодавно порушила моя знайома у своєму дописі в Інстаграмі. Вона написала: «Я відчула себе справді незалежною, коли отримала останню зарплатню, як би це прагматично не звучало. Щастя, я вірю, в грошах. Саме вони дозволяють думати ширше, а не в межах «що б поїсти?» Ми купуємо незалежність. Я про особисту. Вона в матеріалах, книжках і квитках на потяги. Вона в квитанціях за автошколу та подарунках».

На мою думку, щастя усе ж не в грошах. Але фінансова незалежність є дуже важливою для відчуття свободи. Бо саме тоді, коли людина міцно стоїть на ногах, може сама себе забезпечити, а не чекати ласки від когось, вона розуміє усю повноту слова «свобода».

Не можна обійтися вільній людині і без любові. Це універсальна цінність, яка є важливою у кожному процесі, кожному понятті людського буття. Без любові до світу і до людей свобода кожного окремого індивіда буде перетворюватися у погоню до незалежності від чогось: від того ж злого світу, жорстоких людей. Це не можна назвати абсолютною, самодостатньою свободою, бо її б не існувало, якби людина по-іншому ставилася до світу та інших. На мою думку, любов потрібна для того, щоб осягнути усю велич почуття свободи. Тобто любити цей світ, людей у ньому, проте все одно прагнути  незалежності й свободи від них. Для того, щоб бути Людиною.

Авторка – Ірина Ладика

 

Мітки: