Електронні сигарети: уся правда про модні вейпи

На початку вересня у Верховній Раді зареєстрували проект закону №9058. Електронні сигарети можуть прирівняти до звичайних та заборонити їхнє використання у громадських місцях, транспорті, кафе та готелях. Чи дійсно електронний аналог цигарки такий же шкідливий, як і традиційна «папіроска»? Чи допомагають електронні сигарети кинути курити? Навколо цих сучасних девайсів існує багато міфів та легенд. Ми вирішили розібратися у цьому, зібравши думки різних фахових установ та організацій.

 

ВООЗ

За підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я провели Глобальне опитування молоді щодо вживання тютюну. За його результатами, 22% хлопців та 14% дівчат віком 13-15 років курять електронні сигарети. Загальний показник серед школярів – 18,4%.

Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендує використовувати електронні сигарети як засіб відмови від куріння. Конференція сторін Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну щодо регулювання електронних сигарет та рідин до них видала такі рекомендації: заборонити продаж неповнолітнім, запровадити ефективне оподаткування, щоб підвищити цінову недоступність, заборонити рекламу, спонсорство та стимулювання продажів, запровадити належне маркування і попередження про небезпеку для здоров’я, заборонити використання смакових добавок та ароматизаторів».

 

  • МОЗ

Міністерство охорони здоров’я посилається на Центр з контролю та профілактики захворювань в США. Він вказує, що загалом електронні сигарети є менш шкідливими за тютюн. Хоча в складі рідини більшість електронних виробів також містять нікотин, що викликає залежність. Інші науковці кажуть, що дим електронної сигарети може бути канцерогеном і підвищує ризики хвороб серця, раку легень, може викликати запалення легень та підвищує ризики розвитку хронічного обструктивного захворювання легень.

Оскільки ми досі не знаємо, який ефект це може спричинити у довгостроковій перспективі, від електронних сигарет краще утримуватися, як і від звичайних. Існують дослідження, які вказують, що люди, які намагаються відмовитися від куріння за допомогою електронних сигарет, мають менші шанси на успіх у порівнянні з тими, хто ці пристрої не використовує.

Перехід на електронні сигарети сприяє виникненню нового, так званого дуального (подвійного) стилю куріння, тобто споживання електронних та звичайних сигарет одночасно. Використання електронних сигарет дітьми та підлітками може призвести до виникнення нікотинової залежності та підвищує ризик почати курити звичайні сигарети. Небезпечним є і пасивне куріння е-сигарет, особливо для вагітних жінок та дітей.

 

  • Сервіс із надання допомоги у припиненні куріння

«На сьогодні наукових даних щодо ефективності електронних сигарет як методу припинення куріння немає. В електронних сигаретах, як і в звичайних, міститься нікотин – речовина, до якої організм досить швидко звикає, а ще  чимало хімічних речовин, токсичних для органів дихання. Завдяки тому, що в електронних сигаретах містяться спирт, гліколь, різноманітні анестетики, зменшується дискомфорт при вдиханні парів. Тому курець збільшує кількість затяжок, що може призвести до нікотинового отруєння.

Ви ніколи не дізнаєтеся про реальний склад картриджу/ контейнеру, який використовується для електронних сигарет, адже ці прилади не є офіційно зареєстрованими в Україні та не проходять необхідного контролю. Електронні сигарети можуть вибухати: зафіксували вже досить багато випадків по всьому світу, коли електронні сигарети калічили своїх власників.

Ні Міністерство охорони здоров’я України, ні Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендують використовувати електронні сигарети для того, щоб кинути курити. Мало  того, є результати досліджень, які говорять про те, що люди стали щоденними курцями сигарет, почавши з електронних, які й сформували у них залежність від нікотину».

 

  • Дослідження в університетах

Ще у 2017 році хіміки з Коннектикутського університету довели, що електронні цигарки на основі нікотинової рідини можуть бути такими ж шкідливими, як і цигарки без фільтру. Науковці виявили, що випари з електронних цигарок, котрі не містять нікотину, так само викликають пошкодження ДНК, як і цигарки з фільтром – через хімічні добавки, що є в цих парах. Клітинні мутації внаслідок змін ДНК можуть спричинити рак. Рівень цих пошкоджень залежить від кількості пару, що вдихає людина, особливостей інших компонентів та вмісту чи відсутності нікотину в рідині.

Авторка – Ірина Ладика

 

Мітки: