Ваги, телебачення і бодіпозитив

Ми живемо за нормами, які диктують ЗМІ. І хочете ви цього, чи ні – зіштовхується з ними кожен. Фільми, реклами, блогери, новинні блоки, стрічки соцмереж, улюблені телепередачі, журнали – нагадують, що сьогодні одягати леопард – стильно. Хоча чотири роки тому Данило Грачов у програмі «Моду народу» (на телеканалі «ТЕТ») палив гардероби дівчат, якщо десь помічав тваринний принт. Справа в тому, що до трендів долучають не лише шафи з речима, але й ставлення до себе та оточуючих. У моді стає толерантність. І перш за все любов до свого тіла. Її назвали бодіпозитивом.

 

Вже зі створення цього руху йшлося про тих людей, хто потрапив в аварію і втратив кінцівки. Про дівчат та чоловіків, яким в обличчя бризнули кислотою та про жінок після мастектомії (видалення грудей). Йшлося про людей з інвалідністю та проблемами з тілом, які неможливо виправити, але можливо прийняти. Далі акцентування проблеми пішло на вагу. За декілька років повних людей перестають гнобити і навіть починають хвалити.

2011 рік – на екранах з’являються «Зважені та щасливі» (телеканал “СТБ”), які бігають до сьомого поту довгі дистанції, їдять воду, п’ють теж її, живуть в спортзалі і зранку до ночі чують: «для гарного тіла треба пахати». 2018 рік – на восьмому сезоні тієї ж програми наголошують: «пахати треба для здоров’я, а тіло любити таким як воно є. Якщо не любиш себе – матимеш проблеми з іншими». Різниця ж є?

2014 рік – у проекті “Нового каналу” «Супермодель по-українськи» потрапляють лише дівчата від 175 сантиметрів росту і з бедрами значно тоншими аніж у ідеальних канонах 90-60-90. Якщо у моделей розмір одягу коливається між s та m, Сергій Нікітюк (якого в проекті позиціонують найсуворішим журі) без докору сумління каже до них: «Ви думаєте із такими свинями будуть підписувати контракт?» (перший сезон, перший випуск).

2018 рік – та ж телепередача вже давно змінила назву («Топ-модель по-українськи») і нещодавно – течію. Скаути у пошуках моделі нового покоління. Нетипова зовнішність, тіло, вага та ріст – тепер не недоліки, а особливість. А для того ж Сергія головні не так параметри, як внутрішній світ.

Акценти ЗМІ розставляють зазвичай на повноті. Дівчата із зайвою вагою мають високий шанс стати моделями (1+1 «МодельXL»), лицем каналу («Сніданок з 1+1») та навіть покидають рутинну роботу вчителів та йдуть у світ шоу-бізнесу (Alyona Alyona). Новини теж говорять про вагу.

Телеканал «Україна», випуск 26 травня 2017 рік. Ведуча у крикливій формі заявляє, що прихильники руху закликають кинути дієти і не ходити до спортзалів, журналіст розтлумачує, що все ж і повні жінки займаються спортом. Про інше – ні слова.

Телеканал «1+1», випуск 29 травня 2018 рік. Пройшло 12 місяців від вищезгаданої програми, і бодіпозитив став модою на відвертість. До зайвої ваги додали неголені пахи, в соцмережах на показ целюліт, розтяжки і підвищену волохатість. Журналіст відкриває іншу сторону медалі – рух іноді перетворюється на протистояння суспільству, за яким ховається багато комплексів.

Чому саме про вагу та недоліки, які змінити можна? Для авторів матеріалів це однозначний «хайп». Одні відчуватимуть себе на місці героя, інші захоплюватимуться сміливістю, треті – однозначно засуджуватимуть, пересилатимуть друзям і писатимуть кілометрові тексти у Фейсбук. А з інваліда мало хто наважиться сміятись, комусь слабка психіка навіть просто не дозволить увімкнути той сюжет.

 

Підтвердження просте. Про фізичні вади людей відкрито одним із перших заговорив проект «ПОLOVEВИНКИ».

Сезон третій, випуск перший, головна героїня – Каріна з ростом 1 метр 43 сантиметри, 1,5 млн переглядів, в коментарях слова підтримки і компліменти для дівчини.

Сезон третій, випуск четвертий, герой щодня втрачає зір, 1,2 млн переглядів. Один із перших коментарів: «Який прекрасний, не зіпсований хлопець!!! А поганий зір – це дрібниці, на які уваги навіть не потрібно!!!»

Сезон третій, випуск сьомий, в кадрі впевнена в собі Маша із виразною зайвою вагою, перегляди зростають майже в два рази – 2,2 млн. І поки в четвертому випуску про хлопця із поганим зором ледь назбирується півтори тисячі коментарів, у сюжеті з дівчиною їх більше, аніж сім тисяч. Посеред захвату від бойфрендів дівчини, пробиваються слова осуду: «Випуск для підняття самооцінки (дякую, Маша)», «Просто оруууу!», «Звідки вони беруть таку самооцін-ку?», «Навіщо прес, якщо на животі три рятувальних круга?».

Ви теж помітили як чітко вимальовується низка стереотипів, які переважно стосуються лише жінок? Зокрема: «товсті дівчата шукають виправдання», «феміністки придумали рух, аби не доглядати за собою», «дівчина із зайвою вагою себе запустила», «Чим більша вага – тим більше котів» і т.п.

Усе тому, що герої новинних сюжетів про бодіпозитив – лише дівчата, а розважальні шоу опираються на жарти про страшну тещу і дружину, яка після одруження та родів набрала зайвого. Чоловічі ж животи вважаються ознакою високого статусу та грубого гаманця.

Та є ще один стереотип, який має стосунок виключно до худих дівчат. Хто сказав що вони такими мріють бути? Хто зробив їх ворогом моделей оверсайз?

8 грудня оголені жінки вкотре підійшли з протестом до магазину білизни Victoria’s Secret через те, що в новій колекції не виступали дівчата «плюс-сайз». Ніхто не врахував, що виробник міг орієнтуватись на історію бренду, у якому завжди виступали дівчата однієї фактури і з крилами на плечах. Навіть тоді, коли на звичайних подіумах ходили худорляві моделі, традицією цього бренду були дівчата з певними формами, не надто великими. В мережі посипалась хвиля обурень у сторону стрункіших дівчат, які просто працювали і стосунку до рішення не мали. Це один із випадків.

Одним словом, бодіпозитив звалився на голову народів, так само як сесія на студентів. І в першому, і в другому випадку хтось із цим справляється краще, а хтось – гірше. Але в будь-якому випадку, кожен трактує правила у вигідну для себе сторону.
Мітки: , , ,