Технологія «ЗЕ». Сміялись з нього – тепер поржемо з вас

Остання соціологія повідомляє про високі рейтинги кандидата у Президенти зі студії «95 квартал», комічного актора Володимира Зеленського. Мовляв, «нове лице» підтримують навіть попри відсутність у нього політичного досвіду, команди, програми… попри бізнес в РФ, попри його глузування з української мови, томосу, армії та майданівців. Чи справді в країні, після 5 років війни, досі стільки людей, готових бездумно віддати свій голос? А може «Зе» – це лише експеримент, технологічна маніпуляція, спроба принизити націю новітніх героїв, підготувати ґрунт для реваншу українофобських сил…

Зеленський не дає інтерв’ю журналістам, які здатні поставити незручні питання, не дискутує на дебатах з іншими кандидатами, він навіть не прийшов на ефір підконтрольного Коломойському «1+1», натомість «вєщав» зі свого штабу по скайпу, де відповіді, імовірно, підказували у навушник. Його передвиборчі гасла – банальні загальні речення. Про реальну стратегію розбудови держави взагалі не йдеться. А ще – залежність від олігарха Коломойського, відсутність політичного досвіду, команди й численні антиукраїнські жарти.

Звичайно, для будь-якої вдумливої людини очевидно, що Зеленський абсолютно не непідготовлений до державної діяльності та ще й в умовах війни з Московією. Але ЗМІ не втомлюються повідомляти про армію прихильників «Зе». Хто ж ці люди? Якщо вірити політичним експертам та соціологам, то головний електорат Зеленського – аполітична пасивна молодь, що принципі готова голосувати за будь-яке «нове лице» – хтось заради сміху, хтось протестуючи проти всього політикуму. Наступна група прихильників – люди середнього віку і старше покоління, що «не вилазять з телевізора» й фанатіють від передач «95 кварталу». Вони готові підтримати вигаданого персонажа, президента Голобородька, якого Зеленський грає у популярному серіалі. І третя категорія прибічників коміка – колишній виборець «Партії регіонів», що досі переживає про розвиток російської мови і дружбу з РФ.

Олігархи і Кремль намагаються довести, що сьогодні достатньо об’єднати й мобілізувати ці групи електорату, які можуть на виборах вилитись у більшість, і таким чином принизити всю націю, що боролася на Майдані, воює з ворогом на сході, творить потужний волонтерський рух, домоглась від влади декомунізації, визнання воїнів ОУН-УПА, творення Української церкви і багато іншого.

Вдумлива меншість, виконуючи закони демократії, буде змушена підкоритись волі безвідповідальної більшості. Мовляв, уся ця тривала постреволюційна боротьба за мізки українців була даремною – вони купились на технологію і проголосували за «Зе», а отже в майбутньому, маючи медіа й гроші, народові можна підсунути будь-кого. Біографія, погляди й компетенція не мають значення, коли спрацьовують технології й мільйони доларів, що вкладають у кандидата.

Очевидно, що в Кремлі не можуть натішитись цією комедією. Справді, це ваш сьогоднішній лідер президентських перегонів? Підтримуємо! Ваш – Вова, і наш – Вова, навіть ріст у вов однаковий, «рускій» Вова також бореться (воює) за права російськомовних в Україні… Не те, що перемога, навіть високий результат на виборах «Зе» буде чудовим приводом для глузувань та зловтіхи. Один лише вигляд такого головнокомандувача надаватиме російській армії наснаги і певності в перемозі.

Влучно про Зеленського висловилась відома письменниця Оксана Забужко у своєму фейсбуці:

«… Кукла Зе – віртуальний персонаж із дуже важливою функцією: обнулити нашу колективну, тільки-но розпочату в 2014-му “революцію гідности” – назад до рівня 2010-го р.: коли в Кремлі за боки брались од реготу, “виписавши” в президенти “дурним х@хлам” на вибір двох своїх аґентів, варіанти М і Ж, – і хай чубляться, оборжака ж!»

Звичайно, є всі підстави вважати, що більша частина так званого електорату Зеленського навіть не дійде до виборчих дільниць 31 березня. Одні – через похмілля після суботньої гулянки з однокурсниками, інші вирішать не покидати диванів вітальні, аби не пропустити чогось цікавого-смішного по телевізору.

В підсумку результат криворізького коміка буде значно нижчим, аніж зараз його малюють соціологи. Але все ж, чим більше людей підтримають Зеленського у березні, тим голосніше звучатиме тривожний дзвоник, що сповіщає про близький реванш проросійських сил.

Не виключено, що після весняного волевиявлення «картковий будинок» «Зе» рухне, зокрема через неспроможність коміка вести публічну дискусію на складні теми й відповідати на запитання, що не були заздалегідь прописані у сценарії. Але справа навіть не у Зеленському, а у схильності значної частини українців купуватись на передвиборчі технології, примітивні гасла і заяви, у впертому небажанні мислити критично. Після «нового лиця» Зеленського запропонують новіше, потім ще… Біда лиш в тім, що за маскою всякого «нового лиця» ховаються все ті ж олігархи, що не втомлюються випробовувати на українцях нові маніпулятивні технології. Роблять усе, лиш би надалі контролювати владу й продовжувати грабувати країну.

 

Мітки: