Децентралізація: чи торкнеться вона Ізяслава?

Із початком війни в Україні почався законодавчий переворот: міністри женуться за реформуванням підконтрольних галузей, президент хоче домогтись довіри від міжнародних організацій, а зарубіжні дипломати, посадовці та керівники, натомість, вимагають від офіційного Києва того, що буде вигідним їм самим.

Однією із таких реформ, яка є вигідною не лише українцям, але й закордонним колегам наших можновладців, стала реформа органів місцевого самоврядування. Що це означає? В Україні поетапно створюються об’єднані територіальні громади (далі ОТГ).  Це є жалюгідною копією польських змін.

Що таке “децентралізація”?

Перш ніж говорити про позитивні чи негативні аспекти децентралізації, потрібно дізнатися, що це таке та з чим його їдять.

Отож, згідно з нормативними документами, децентралізація це – передача повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування. Триває ця так звана процедура з 2014 року і торік завершився перший її етап. Від того часу в Україні вже створили майже 900 ОТГ.  Тепер люди на місцях розподіляють бюджет, формують комітети, виплачують зарплати і… створюють нові корупційні схеми. Але про це ми поговоримо потім.

Згідно із законодавством, в нашій державі значно посилилася мотивація до міжмуніципального згуртовування, утворилися належні правові умови та механізми для формування спроможних територіальних громад, які об’єднують свої зусилля у вирішенні важливих питань. Отже, якщо судити лише із офіційних документів, то децентралізація – це важлива і складана штука, яка підніме економіку та все інше на достатньо високий рівень.

Про корупцію…

На кожну ОТГ щороку виділяють певну, визначену державою, суму субвенції, яку вже місцеві бухгалтерії розподіляють на певні підвладні їм галузі. Наприклад, частину коштів віддають на оплату роботи вчителям або медикам, опалення в навчальних закладах чи лікарнях. Так от, що у цьому всьому є дуже цікавим: субвенцію впродовж року керівники відділів можуть і не використати до кінця, тому залишкові гроші переходять на загальний баланс ОТГ, яким має право розпоряджатися сільський голова. Але ж менталітет український такий незмінний… Посадовці із задоволенням розхапують залишки субвенцій на власні потреби, а допомагають їм у цьому місцеві юристи, зарплата яких безпосередньо залежить від голів. Працюють над удосконаленням  схем розкрадання і бухгалтери, які не проти отримати свою “частку”.

Плани влади щодо децентралізації

Упродовж другого етапу реформи, що триватиме від цього року до 2021-го, уряд хоче вдосконалити підтримку децентралізації і… таким чином заробити собі грошей… принаймні так вважають деякі люди.

Якщо вірити главі Кабміну Володимиру Гройсману, то до кінця нинішнього етапу в Україні вже не буде районних центрів та іншої “совковщини” – всі вже будуть у громадах. Ми вирішили перевірити, скільки ж ОТГ наразі існує на Хмельниччині і були дещо здивовані: їх всього лише три. Відповідно, місто Ізяслав ще не входить до жодної з них.

Аби зрозуміти, як до цього ставляться в Ізяславі, ми пішли до начальниці відділу правового та комунального забезпечення Ізяславської міської ради Тетяни Ящук і запитали чи взагалі запланована в місті децентралізація та як до неї ставляться у міськраді.

За словами пані Тетяни, децентралізація є у планах і вже давно. Йдеться про створення двох об’єднаних громад: Ізяславської та Плужнянської. Були спроби запровадити децентралізацію, але перший раз міськраду не підтримали сільські громади. Вдруге – не проголосували депутати. Тому децентралізація перебуває у такому, швидше замороженому, стані. Вже є й затверджений перспективний план, але мало що залежить від місцевої влади. Якби це було примусово, а не на добровільних засадах, можливо, процес створення  значно пришвидшився б”.

Водночас позиція самих ізяславчан дещо відрізняється від слів представниці міськради. Ми провели опитування у соціальній мережі Facebook до якого долучилися 100 респондентів віком від від 18 до 50 років. Усі вони – мешканці міста Ізяслава. За результатами цього опитування 88% містян підтримують реформу. Інші ж 12 % проголосували проти реформи. Причини різні: одні не вбачають доцільним об’єднувати навколишні села в ОТГ; інші ж просто не розуміють навіщо це все і до чого воно призведе. Однак ми бачимо, що значна частина опитаних ізяславчан підтримує реформу і мало хто розуміє чому процес об’єднання і досі стоїть на місці.

Отож, децентралізація є однією із основних цілей чинної влади, яка для одних є страшним сном, а для інших – казковою реальністю. Схоже, що суспільство не здатне самостійно усвідомити все те, що відбувається і просто ведеться на слова, почуті десь і колись.

Дуже влучно  щодо реформування органів місцевого самоврядування сказав експерт групи “Реформа публічної адміністрації” РПР Олександр Солонтай: “Зараз термін “децентралізація” має 2 аспекти. Це закон про місцеве самоврядування і реальний відхід від системи царювання, коли громадяни впливають на ухвалення рішень”.

Звичайно, хочеться сподіватися на відхід диктатури, проте в сучасних реаліях, коли стара влада вкорінилася, це майже неможливо.

 

Мітки: