Острог: де центр? Реалізація

Вже п’ятий рік в Україні триває реформа децентралізації, основною метою якої є передання коштів у руки громади. Здавалося б, мета поставлена, кроки відбуваються, залишається лише насолоджуватись результатом, але не все так просто…

 

Адже за п’ять років очільникам Острозького району так і не вдалось cтворити ОТГ. Що цьому завадило ми спробували з’ясувати у нашому дослідженні.

Для початку спробуємо трохи детальніше розібратись у самій реформі. І зрозуміти, то що ж таке та децентралізація. Якщо вірити українській Вікіпедії, то децентралізація – це процес перерозподілу функцій, повноважень, людей або речей від центрального управління. Простіше кажучи, ми забираємо повноваження у вищого керівництва і рівномірно розподіляємо між нижчим.

 

Виникає закономірне запитання «навіщо об’єднуватись»?

Все просто. Держава передає ресурси та повноваження згори вниз, щоб люди могли вирішувати проблеми на тому рівні, де вони виникають. А проблеми краще вирішувати разом, тому декілька невеликих громад треба об’єднати в одну потужну, базуючись на географічних, історичних, економічних принципах.

В Україні комплекс заходів реформи децентралізації стартував ще у 2014 році, невдовзі після Євромайдану. Тоді ж ухвалили базові нормативні документи, окреслили певне бачення територіально-адміністративного устрою та місцевого самоврядування, що й створило передумови для реальних кроків децентралізації, свідками якої ми стали починаючи з 2015 року.

Саме Революцією Гідності українці підтвердили, що вони європейці, які сповідують ті ж самі цінності і потребують реформування країни.

Для того, щоб реалізувати реформу на ділі потрібно пройти 4 етапи:

• 1 етап – ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад;
• 2 етап – підготовка рішень про об’єднання територіальних громад;
• 3 етап – прийняття рішення про об’єднання територіальних громад;
• 4 етап – утворення об’єднаної територіальної громади.

 

Для планування таких об’єднавчих процесів обласні ради ухвалили перспективні плани розвитку. Цей процес не є безхмарним і легким, бо в плани часто вносять зміни, і не всі представники громади поспішають підтримати об’єднання. Проте, суть залишається такою: щоб продуктивно хазяйнувати на своїй землі, треба об’єднатися.

Деякі громади швидко спіймали цю суть і вже зараз мають з того зиск. А дехто досі затягує. Проте все має свій фінал. І вже не за горами кінець «добровільного об’єднання». Що це означає?
В четвертому номері журналу «Стратегія розвитку» у статті В’ячеслава Негоди, першого заступника Міністра Мінрегіону, подано план-графік впровадження реформи.

Джерело: decentralization.gov.ua

Кінцевою датою там зазначено 2021 рік. Якщо орієнтуватися на виборче законодавство, то чергові вибори у жовтні 2020 року мають стати своєрідним завершенням об’єднання громад.

Фактором, що вплине на об’єднання громад будуть президентські та парламентські вибори 2019 року. Від розстановки сил та позицій залежатиме наявність «кредиту довіри» та можливості «жорстко» діяти на регіональному рівні.

Тепер спробуємо разом відслідкувати впровадження вищевказаних елементів реформи на місцевому рівні. У цьому дослідженні ми більшою мірою опираємось на публікації місцевих і обласних ЗМІ про ОТГ від початку втілення реформи до сьогодення.

Почнімо з фактів.

Станом на квітень 2019 року в Острозі та Острозькому районі не утворилась жодна ОТГ. Чому так сталось?

На Острожчині почали говорити про ОТГ ще у 2015 році, тоді коли офіційно стартувала реформа. Ініціативні групи їздили по району і вели роз’яснювальні роботи про переваги ОТГ. Саме тоді в жителів виникла думка про дві ОТГ. Першу з центром у місті Острог, і другу – з центром в Оженині. Тоді відбувалися дискусії, громадські слухання, які тривали аж до 2017 року.

Тодішній перший заступник голови райдержадміністрації Іван Сопіга так висловився стосовно ситуації, яка склалась:

«За нашими підрахунками ці дві громади є ефективно спроможними, проте коли Оженинська сільська рада звернулася до сусідніх сільських рад , то дві – повідомили про відмову, а ще одна утрималася від прийняття рішення. Адміністрація, як виконавча гілка влади, схиляється до створення однієї громади в межах району. Одна громада була б значно фінансово потужнішою. Не має необхідності створювати нову інфраструктуру, яка на сьогоднішній день є вже створена в місті Острог» .

На тому й зупинились.

Далі, відстежуючи хронологію, в серпні 2018 року в ЗМІ почала з’являтись інформація про те, що в Острозькому районі «назріває перша ОТГ». Мова йде про Мощаницьку ОТГ, до якої мали приєднатися шість населених пунктів. Проте ОТГ так і не «назріла». Так і закінчився 2018.

У березні цього року історія набула нових відтінків. Розвазький сільський голова Юрій Ягодка ініціював добровільне приєднання села Розваж до Острога, міста обласного значення. Відповідне розпорядження пан Ягодка підписав 18 березня 2019 року. Якщо приєднання відбудеться, то Острог без виборів отримає статус ОТГ.

Якщо ж ні – сценарій ми вже знаємо. Ті, хто встигне створити ОТГ 2019 року, ще отримають преференції від держави. Решту об’єднають примусово.

 

 

Над матеріалом працювали: Роман Білоус, Василина Дротяк, Ольга Лелюх, Лілія Помернюк
Мітки: