Витончене мистецтво забивати на ВСЕ

Пам’ятайте, жодна по-справжньому щаслива людина не стоятиме перед дзеркалом і не переконуватиме себе, що вона щаслива.

 

Думаю, книжка Марка Менсона написана для багатьох із нас. Теперішній час і вплив соцмереж з культом «глянь, моє життя крутіше за твоє» вимагає від нас так званої «ідеальності»: досконала зовнішність, модні луки, найсучасніші гаджети, найкрутіша робота, тільки екзотичні подорожі, і так, щоб кожного місяця. Хай тобі більше заздрять, хай тобою більше захоплюються. Ти або в топі, або лузер.

Постійно женучись за успіхом і щастям, повторюючи як мантру в голові позитивні установки, ми стараємося уникати будь-якого негативу. Бо це не модно і…страшно.

Однак Марк Менсон переконує нас, що негативний досвід дуже цінний.

Чому ж?

«Коли ти постійно фіксуєшся на позитиві – на тому, що краще і суперовіше, – ти лише знову і знову нагадуєш собі, ким ти не є, чого в тебе немає, ким ти мав стати, але не став.»

Якщо зупинитися і гарно подумати, починаєш розуміти, що всі ці життєві поради – усі ці позитивні та щасливі меседжі популярної психології, якими нас звідусіль завалюють, – насправді констатують те, чого в нас немає. Ви читаєте про те, як треба заробляти грубі гроші, тому що вважаєте, що не маєте достатньо грошей.

Ви стоїте перед дзеркалом і переконуєте себе, що ви красиві, тому що вважаєте, що ви недостатньо красиві. Ви дотримуєтеся порад, як правильно організувати стосунки й побачення, тому що вважаєте себе недолюбленими. Ви робите дурнуваті вправи на візуалізацію досягнення успіху, бо вважаєте себе недостатньо успішними. А тепер спробуйте сказати, що Марк Менсон не правий!

Впевнена людина не відчуватиме потреби доводити, що вона впевнена. Багата жінка не відчуватиме потреби переконувати когось, що вона багата.

Світ постійно нашіптує нам, що шлях до чудового життя – це більше, більше, більше: купуй більше, роби більше, май більше, будь більшим. А ключ до хорошого життя, як вважає Марк Менсон, полягає в тому, щоб хотіти тільки того, що є справжнім, нагальним і важливим.

Фейсбук, Instagram згодовують нам картинку, де всі навколо живуть просто в якомусь раю! Цього тижня одружилося 8 людей, а ти навіть хлопця не маєш, в свої 30! Якась “фіфа з телика” отримала Ferrari на день народження, а в тебе новий телефон у кредит, щоб робити гарні фотки в соцмережі. А ось штучна дівуля перевіряє, летючи на Мальдіви, чи не розірветься в літаку її силікон.

А ти в цей час нидієш дома і чухаєш кота. І не можеш позбутися відчуття, що твоє життя – ще більше лайно, ніж тобі здавалося. Це хвороба нинішнього часу, і хто підчепив її, надміру розчаровані, надміру невротичні, надміру нетерпимі до самих себе.

І ось люди у постійному стресі, а внаслідок стресу виникають проблеми зі здоров`ям, розлади психіки, пов`язані з постійного тривогою, серйозні депресії. У людей тепер так багато бажань і так багато можливостей, що ми вже й не знаємо, чого насправді прагнути. І в нас виникає необмежена кількість можливостей, аби виявити власну недосконалість, непрофесійність і нікчемність.

Філософ Алан Воттс називав це «законом протилежного зусилля»: що більше ви намагаєтеся почуватися краще, тим менш задоволеним стаєте, бо спроби здобути щось означають, що саме цього «щось» вам бракує найперше.

Що відчайдушніше ви прагнете бути багатим, то біднішим і нікчемнішим ви почуваєтеся, і немає значення, скільки грошей у вас насправді є. Що відчайдушніше ви прагнете бути сексуальним і бажаним, то бридкішим ви себе бачите, і не важливо, як ви виглядаєте насправді.

Що відчайдушніше ви прагнете бути щасливим і коханим, то самотнішим почуваєтеся, і байдуже, хто поруч. Що відчайдушніше прагнете бути духовно просвітленим, то егоцентричнішим і пустішим стаєте у спробах піднестися до духовних висот.

Видно не спроста Альберт Камю казав: «Ви ніколи не зможете бути щасливим, якщо почнете дошукуватися, що таке щастя. Ви ніколи не зможете нормально жити, якщо почнете дошукуватися сенсу життя».

Марк Менсон виділяє 4 поширених цінності, які ведуть нас до препоганих проблем:

Насолода
Дослідження свідчать, що люди, які багато енергії витрачають на штучні насолоди, стають зрештою більш тривожними, менш стабільними емоційно, більше піддаються депресії.

Матеріальний успіх
Багато хто оцінює себе за розміром зарплатні або за крутістю машини, або за доглянутістю газону перед власним будинком.

Бути завжди правим
Люди, які будують свою самооцінку на власній правоті, не дають собі змоги вчитися на власних помилках.

Сприймати все позитивно
Заперечення негативних емоцій призводить зрештою до переживання їх глибше і довше, а то й до емоційного розладу. Бути постійно позитивним — це форма втечі, а не розв’язання життєвих проблем. Злитися — це природно. Але потрібно навчитися висловлювати негативні емоції у соціально прийнятний і здоровий спосіб.

Щоб полегшити собі життя Марк Менсон рекомендує правильно розставити пріоритети і перестати «паритися» за все підряд. Бо якщо ви занадто переймаєтеся усім, то може здаватися, що ви мусите бути постійно щасливими і розслабленим, що все має відбуватися тільки так, як ви собі запланували. А таке уявлення – це вже діагноз. Будь-яку проблему ви сприйматимете як несправедливість, будь-яке випробування — як поразку, будь-яку незручність — як персонально образу, будь-яку незгоду – як зраду. Я думаю ви розумієте, що так жити буде незручно.

 

Тому потрібно забити, але не на будь-що в житті, а на все, що в житті неважливе. Потрібно знайти в житті щось справді важливе й сповнене сенсу — ось на це й справді варто витрачати час і енергію. Бо якщо не знайдете цього чогось важливого, то так і будете перейматися всім підряд.

 

Мітки: , , ,