Післяпологова депресія. Будьте пильними!

Щаслива сім’я, здоровий довгоочікуваний малюк, а жінка відчуває якесь незрозуміле необґрунтоване незадоволення, що ж це таке? Післяпологова депресія може викликати настільки сильні почуття пригніченості та тривоги, що жінки втрачають здатність піклуватися про себе та свою сім’ю.

 

Увага, це не психологічна проблема, а ендокринна!

Самогубство жінок в стані післяпологової депресії на другому місці про причинах материнських смертей в країнах із середнім та високим рівнем життя! Деякі жінки страждають від постійних думок про те, як можна позбутися дитини.

Приблизно кожна третя жінка, яка народила дитину, в тій чи іншій мірі відчуває симптоми післяродової депресії(!):

 

 • втрата інтересу або задоволення від життя

 

 • втрата апетиту

 

 • нестача енергії та мотивації щось робити

 

 • важко заснути, неспокійний сон

 

 • збільшення тривалості сну

 

 • підвищена плаксивість/сльозливість

 

 • почуття нікчемності, безнадії, сильне почуття провини

 

 • відчуття занепокоєння, роздратування, тривоги

 

 • незрозуміла втрата або прибавка у вазі

 

 • почуття, що життя безглузде

 

 • суїцидальні думки

 

 • страх завдати шкоди дитині

 

 

Якщо у вашому оточенні є новоспечена мама, яка почала раптово уникати контакту з родичами, друзями, стала закритою та апатичною – швидко відправляйте її до ендокринолога!

Дуже багато випадків післяродової депресії закінчуються трагічно, а родичі й не знали, про поганий стан мами. Забудьте фразу: «Всі родили, всім було важко, переживеш!» Такий стан спричинений сильними дефіцитами в організмі, і одним «позитивним мисленням» тут не зарадити.

В Україні та країнах СНД не прийнято говорити про свої проблеми, тому багато породіль просто тримають все в собі і мовчать, погіршуючи ситуацію. У молодих мам немає допомоги, бабці працюють і навідують внуків/внучок в кращому випадку раз на тиждень. Оточіть породіллю турботою, радісною обстановкою і як мінімум «розговоріть» сумних мам.

 

 

Після пологів рівень естрогенів, прогестерон різко падає, і різниця з періодом вагітності становить у 20-300 разів!!! Якщо ендокринна система жінки не відновить контроль над продукуванням гормонів, через дефіцитні стани і сильний стрес – розпочинається післяпологова депресія (ППД).

В першу чергу слідкуйте, щоб не було анемії! Дослідження показують, що збільшення ферритину у вагітних жінок значно зменшує можливість розвитку післяпологової депресії.

Через тиждень після пологів матері були випадковим чином розподілені у групи, одним із яких давали препарати заліза (50 мг заліза на добу) та група плацебо. Через 6 тижнів поліпшення симптомів ППД було порівняно між групами.

Ферритин був збільшений у контрольованій групі, в той час як у групі плацебо проявлявся залізодефіцитний стан. У матерів з тривалою депресією спостерігався вищий рівень дефіциту заліза порівняно з матерями, що вживали його в ході експерименту.

ВИСНОВКИ: Рання добавка заліза у матерів із ППД значно покращує запаси заліза та спричиняє значне поліпшення ППД із 42,8% покращенням протягом 6 тижнів.

 

 

Лікарі рекомендують вагітніти за високого рівня вітаміну D і підтримувати його рівень всю вагітність. Якщо в пренатальний період рівень цього вітаміну був низьким, ризик розвитку післяпологової депресії у породіль дуже високий!

 

 

Інше дослідження вивчало взаємозв’язок вживання фолатів та вітамінів групи В під час вагітності з ризиком післяпологової депресії. Результати показали, що прийом фолатів ніяк не повпливав на розвиток ППД у породіль, в той час як прийом рибофлавіну (вітамін В2) знижував розвиток депресії.
Також потрібно слідкувати за дефіцитом міді та цинку.

А ось використання багатих на DNA капсул риб’ячого жиру під час вагітності не призвело до зниження рівня післяпологової депресії у матерів або поліпшення когнітивного та мовного розвитку їхніх дітей у ранньому дитинстві.

Також немає достатніх доказів для висновку, що селен запобіг післяпологовій депресії.

Особливу увагу потрібно звернути на щитовидну залозу. Зв’язок між функцією щитовидної залози та депресією вже давно визнаний. Пацієнти з порушенням роботи щитовидної залози більш схильні до розвитку депресивних симптомів.

У жінки може бути ППД врезультаті гіпотиреозу (дефіцит тироксину (Т4) і зумовленою цим недостатньою активністю трийодтироніну (Т3)), а в сукупності зі стресом жінки доходять до психозу…
Але замість того, щоб перевірити тиреоїдний статус, багато лікарів будуть виписувати антидепресанти і сподіватися на чудо.

 

 

Післяпологова депресія, що здати:

 

 • загальний аналіз крові

 

 • біохімічний аналіз крові

 

 • ТТГ, Т3 вільний, Т4 вільний, ферритин

 

 • цинк, мідь, марганець

 

 • Вітамін D (25-ОН)

 

 • антитіла до тиреоглобуліну (АТ до ТГ)

 

 • антитіла до тиреопероксидази (АТ до ТПО)

 

 • гомоцистеїн

 

 • С-реактивний білок

 

Що робити?

Записатися до хорошого лікаря-ендокринолога, здати аналізи, щоб виявити дефіцити, і приймати лікування! Багато рухатися! Дослідження показують, що вже за 12 тижнів активного фізичного навантаження, депресивний стан зменшується на 47%. Беріть візок і гуляйте під улюблену музику.

 

Бережіть себе та своїх рідних! Попереджений – значить озброєний!

 

 

 

Джерела:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24663685/

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26715522/?i=1&from=the%20efficacy%20of%20early%20iron%20supplementation%20on%20postpartum%20depression

 

https://www.bmj.com/content/330/7496/879

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032706002564

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20959577/?i=7&from=effect%20of%20DHA%20supplementation%20during%20pregnancy%20on%20maternal%20depression

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/24158923/?i=5&from=effect%20of%20DHA%20supplementation%20during%20pregnancy%20on%20maternal%20depression

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22220285/?i=8&from=the%20link%20between%20thyroid%20function%20and%20depression

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/15626549/?i=58&from=exercise%20treatment%20for%20depression:%20efficacy%20and%20dose%20response&sort=null

Мітки: